AnasayfaTeknolojiModüler Telefon Projesi Project Ara Kullanıcılar İle Buluşmaya Hazırlanıyor

Modüler Telefon Projesi Project Ara Kullanıcılar İle Buluşmaya Hazırlanıyor

Herkesin merakla beklediği modüler telefon projesi sonunda somut detaylara kavuştu. Project Ara kapsamında geliştirilen ilk modüler telefon modelleri 2017 yılında kullanıcılar ile buluşuyor.

Hatırlarsanız bir lego gibi parçaları değiştirilebilen modüler telefon fikri ilk olarak Phonebloks projesiyle duyurulmuştu. Ardından projenin Google’ın satın aldığı Motorola’nın bünyesine girmesiyle birlikte “Project Ara” ismini alan bu proje, zaman içerisinde hayli merak uyandırmıştı. Zaman içerisinde küçük detaylara kavuşan proje, şimdi ise daha fazla ayrıntıya kavuştu.

Google I/O 2016 kapsamında yapılan açıklamada, modüler telefon projesi Project Ara’nın 2017’de son kullanıcılar ile buluşacağı belirtildi. Yani kullanıcılar kendi modüler telefonlarını 2017 yılında satın alabilecekler.

Project Ara modüler telefon

Modüler telefon ile ilgili verilen detaylar arasında bazı özelliklerin kısıtlanması da dikkat çekiyor. Kullanıcıların ekran, hafıza ve işlemci seçeneklerini değiştirme ihtiyacı olmadığını gördüklerini belirten Project Ara mühendisleri, bu seçenekleri değiştirilebilen parçalar kategorisinden çıkartmış durumdalar. Ancak çalışmalarına devam eden proje ekibinin, ilerleyen dönemlerde bu parçaların da modüler hale getireceği düşünülüyor.

Bunların dışında modüler olarak gelen parçalar arasında ise, kamera, batarya, sensörler, hoparlör, mikrofon, sabitleme parçası (yatay ve dikey konumda sabit tutabilmek için) gibi modüller bulunuyor. Tüm bu parçalar ise saniyeler içerisinde değiştirilebiliyor.

Project Ara modülleri

Sabit olarak gelecek ekran boyutunun ise 5.3 inç olduğu belirtiliyor. Ayrıca an itibariyle 30 Google çalışanı da Project Ara telefonlarını günlük hayatlarında kullanmaya başlamış durumda.

2017’de son kullanıcılar ile buluşacak olan Project Ara’nın geliştirici sürümü için başvurular da başlamış durumda. Eğer bir geliştirici iseniz ve Project Ara’ya destek olmak istiyorsanız buradaki sayfayı ziyaret ederek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Project Ara için hazırlanan tanıtım videosunu ise aşağıdan izleyebilirsiniz:

KAYNAKWired

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler