AnasayfaHaberlerJaponya da Bitcoin'e Hayır Diyen Ülkeler Arasına Katıldı

Japonya da Bitcoin’e Hayır Diyen Ülkeler Arasına Katıldı

İnternetin para birimi olarak bilinen Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanımadıklarını açıklayan ülkeler arasına Japonya da katıldı.

Son dönemin en çok konuşulan konularından biri olan Bitcoin’lerin, taşıdığı riskler sebebiyle birçok ülke tarafından reddedildiği açıklanmıştı. Son olarak Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak görmediklerini açıklayan Rusya‘nın ardından şimdi de Japonya aynı duruşu sergilediğini belirtti.

Daha önce Bitcoin’i sadece ticari bir mal olarak gördüklerini belirten Japonya, şimdi ise duruşunu kesinleştirerek Bitcoin’in resmi bir para birimi olarak kabul edilmeyeceğini açıkladı. Gerekçe olarak ise; yapılan işlemlerde diğer para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin’in de vergilendirilebilir olması gerektiği belirtildi. Oysa Bitcoin’in en cazip özelliklerinden biri, herhangi bir vergi durumunun söz konusu olmayışı.

Buna da bir göz atın >> Bitcoin Kazanmanın 8 Farklı Yolu

Dünyayı kasıp kavuran sanal para birimi Bitcoin, sayılı birkaç ülke dışında tek tek reddedilmeye devam edecek gibi görünüyor. Vergisiz olması, kara para aklamaya müsait olması, insanları suça teşvik eden kullanım alanlarına sahip olması gibi özellikleri, birçok ülke tarafından Bitcoin’in resmi bir para birimi olarak görülmesine engel oluyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler