AnasayfaHaberlerNihayet Yahoo da Güvenli HTTPS Protokolüne Geçiyor

Nihayet Yahoo da Güvenli HTTPS Protokolüne Geçiyor

Google ve Microsoft’tan yıllar sonra Yahoo da güvenli HTTPS protokolünü tüm kullanıcıları için otomatik olarak uygulayacak.

8 Ocak 2014 tarihinde güvenli HTTPS protokolüne geçeceğini duyuran Yahoo, ezeli rakibi Google’dan tam 4 yıl sonra bu protokole geçmiş olacak.

Buna da bir göz atın >> Wikipedia Güvenli HTTPS Protokolüne Geçiyor

Haberi The Washington Post aracılığıyla duyuran şirket, 8 Ocak 2013 tarihinde Yahoo Mail kullanıcıları için SSL şifreleme standartlarını uyguladığını ancak kullanıcıların otomatik olarak HTTPS protokolünü devreye sokamayacağını (manuel olarak ayarlanabileceğini) duyurmuştu. Bundan tam olarak bir yıl sonra 8 Ocak 2014 tarihinden itibaren bu protokolün bütün kullanıcılara otomatik olarak uygulanacağını duyurdu.

Google, e-posta servisi Gmail için 2008 yılının Temmuz ayında bu HTTPS standartlarını manuel olarak uygulanabilir hale getirmişti. 2010 yılında ise otomatik olarak herkese uygulamaya başlamıştı. Microsoft ise Hotmail için, 2010 yılının Kasım ayında bu standartları manuel olarak uygulanabilir hale getirmiş ve 2012 yılında (Outlook olarak) bütün kullanıcılara otomatik olarak uygulamaya başlamıştı.

HTTPS Nedir?

Açılımı “HyperText Transfer Protocol Secure”dir. İnternette sunucular ve son kullanıcılar arasında bilgilerin “başkaları tarafından” okunamayacak şekilde nasıl aktarılacağına dair kurallar ve yöntemleri düzenleyen bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yürütülen bankacılık işlemleri için banka siteleriyle bağlantı kurulduğunda ya da kredi kartıyla ödeme yapılan sistemlerde kredi kartı bilgileriniz doğrulanırken, tarayıcınızdaki adres çubuğunun başında “http”yerine “https” yazdığını görürsünüz. Başında “https” yazılan adreslerle bağlantı kurduğunuzda, bilgiler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifrelenir. Http ile yapılan bilgi alışverişinde ise bir şifreleme yoktur, başka kişiler de sizin aldığınız ve verdiğiniz bilgilere ulaşabilir. Https, bilgi güvenliği gereken zamanlarda uygulanan bir güvenli iletişim protokolüdür. (Wikipedia)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler