AnasayfaHaberlerWordPress 3.6 Sürümü Yayınlandı

WordPress 3.6 Sürümü Yayınlandı

WordPress’in 3.6 sürümü yayınlandı. Sürümle birlikte gelen yeniliklere baktığımızda; yeni wordpress teması Twenty Thirteen, daha güvenli yazı yazma, yazı içine direkt link ekleyerek ses ve videoları otomatik algılama gibi bir çok yenilik görüyoruz.

WordPress 3.6 ile gelen yenilikler

Yeni Twenty Thirteen Teması

Twenty Thirteen Teması
Twenty Thirteen Teması

WordPress 3.6 ile gelen en büyük yenilik Twenty Thirteen teması oldu. Yeni tema, zengin bloglamaya elverişli olarak renkli ve tek sütun halinde tasarlanmış. Modern teknolojiden ilham alınarak yapılan bu tema ilginç detaylara, şık tipografiye ve yüksek kontrastlı renklere sahip olmasının yanında esnek arayüzü sayesinde de tüm cihazlar ile uyumlu çalışıyor.

Güvenle yazı yazma

Güvenle Yazı Yazma
Güvenle Yazı Yazma

Geliştirilen “otomatik kayıt” özelliği sayesinde, yeni bir yazı oluştururken yazdığınız ilk kelimeyle birlikte yazı içinde yaptığınız her değişiklik anında kaydedilecek. Yazı yazarken internet bağlantısının kopması, tarayıcının veya bilgisayarın kapanması/bozulması gibi durumlar için artık korkmanıza gerek kalmayacak. Üstteki resimde gördüğünüz değişim kontrol çubuğunu kullanarak da yazı içinde hangi değişiklikleri ne zaman yaptığınızı kolaylıkla görebileceksiniz. Bu da yapılan değişiklikleri kolayca karşılaştırıp istediğiniz değişikliği kaydedebilmeniz manasına geliyor. Dolayısıyla artık daha güvenli bir biçimde yazılarınızı yazabileceksiniz.

Ses ve video desteği

Yeni nesil HTML 5 medya oynatıcısı sayesinde ses ve video dosyalarınızı artık daha kaliteli bir şekilde yükleyip paylaşabileceksiniz. Eğer başka bir sitedeki müzik veya videoyu yazınıza embed etmek isterseniz de, ilgili linki direkt olarak yazı içine yapıştırmanız yeterli.

Embed özelliğinin hangi servisleri desteklediğini görmek için buraya tıklayın.

Diğer yenilikler

  • Yeni ses ve görüntü API’leri sayesinde geliştiriciler, IP3 etiketleri gibi güçlü medya verilerine erişim sağlayabilecek.
  • Temalarda geliştirilmiş HTML 5 tabanlı yorum kutusu, arama kutusu ve yorum listesi kullanılabilecek.
  • Kullanışlı JavaScript hizmetleri; Ajax sorguları ve şablon oluşturma gibi ortak görevleri kolaylaştıracak.
  • has_shortcode() ‘u kullanarak içerikteki kısa kodlar (shortcode) aratılıp düzenlenebilecek.

WordPress 3.6 Türkçe sürüm güncellemesini isterseniz otomatik olarak kendi panelinizden yapabilir, isterseniz de buraya tıklayarak yeni güncellemeyi indirip manuel olarak kurabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler