AnasayfaSosyal Medya10 Madde İle Pinterest'i Bir SEO Aracı Olarak Kullanın

10 Madde İle Pinterest’i Bir SEO Aracı Olarak Kullanın

Popüler görsel imleme sitesi Pinterest’i etkin kullanarak SEO çalışmalarınıza katkı sağlayacak 10 ipucuna bir göz atın.

“Görsel pazarlama” denildiğinde akla ilk gelen platformlardan olan Pinterest, sahip olduğu etkili kullanıcı tabanı sayesinde markaların güçlü bir pazarlama aracı haline gelebiliyor. Her ne kadar birçok ülkede Pinterest’in özellikle SEO alanında etkili olabileceği düşünülmese de, en az Facebook ve Twitter kadar dijital pazarlamaya uygun olan platformlardan biri olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

2015 yılı içerisinde aylık 100 milyondan fazla aktif kullanıcı sayısına ulaşan Pinterest’te, bu kullanıcı tabanının %85 gibi büyük bir bölümünü kadınların oluşturması, aslında kendisini diğer platformlardan ayıran en büyük özelliklerden biri. Bu da kadınları hedefleyen markalar başta olmak üzere tüm markaların Pinterest’i de pazarlama çalışmalarına dahil etmesi gerektiği anlamına geliyor. SEO çalışmalarını da bu bağlamda gözden kaçırmamak gerekiyor. Peki görsel odaklı olmasına rağmen Pinterest, bir SEO aracı olarak nasıl kullanılabilir?

Pinterest Analytics

1- Anahtar kelimeler (keywords)

Paylaşımlara anahtar kelimeleri dahil etmek, yapılan aramalarda daha ön planda olmanızı sağlar. Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı (Keyword Planner) aracını kullanarak hangi anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerektiğini belirleyin. Anahtar kelimelerinizi belirledikten sonra başlık ve açıklama kısımlarında bu kelimelere yer verin.

2- Pinleme

Paylaşacağınız pinler ile profilinizi olabildiğince güncel tutun. Takipçilerinizin sürekli etkileşimde kalması ve web sitenizin trafiğini arttırmak için yeni içerikler paylaşmayı sürdürün. Ancak spam etkisi yaratacak düzeyde aşırı paylaşım yapmaktan da kaçının.

3- Panoların sunumu

Oluşturduğunuz panolarınızın sunumu ve sıralaması hayati önem taşıyabilir. Zira kullanıcıların profilinize geldiği anda ilk gördüğü panoların etkisi yüksek olur. Dolayısıyla bu panoların görünümüne dikkat edin.

4- Kategori seçimi

İçerik oluştururken doğru kategori seçimi yapmaya özen gösterin. Zira Pinterest’teki kategoriler kullanıcıların aramaların yaparak sizi bulmasında oldukça önemlidir.

5- Sosyal medya bağlantıları

Markanıza ait diğer sosyal medya bağlantılarınızı (Facebook, Twitter vs.) Pinterest sayfanıza dahil edin. Bu sayede sosyal medya görünümüzü arttırmış olacağınız gibi, Pinterest’teki takipçilerinizin diğer hesaplarınız ile etkileşime geçmesini de sağlamış olursunuz.

6- Görsel isimleri

Pinlerinizde kullanacağınız görselleri olduğu gibi paylaşmayın. Görsel isimlerini daha önce hazırlamış olduğunuz anahtar kelimeleri kullanarak değiştirin. Bu işlem pinlerinizin daha fazla ön planda olmasını sağlar.

7- Backlinkler

Paylaşacağınız pinlerde web sitenize yönlendirilen bağlantılar eklemeyi unutmayın. Bu işlemleri genel olarak yaptığınız linkleme çalışmalarınızda bir rutin haline getirin.

8- Web site onaylama

Pinterest’ten alacağınız kodu web sitenize ekleyerek Pinterest sayfanızı web siteniz ile entegre edin. Bu sayede Pinterestin analiz araçlarına (Pinterest Analytics) erişim sağlayabilir; web sitenizden gelen pinleri inceleyebilirsiniz.

9- Hashtag ve açıklamalar

İçeriklerinizi kategorize etmek ve daha ulaşılabilir hale getirmek için pinlerinize açıklama ve hashtag’ler ekleyin. Pinterest’te kullanıcılara açıklamalar için 500 karaktere kadar izin veriliyor olsa da, açıklamalarınızı ideal olan 100-200 karakterde tutabilirsiniz.

10- Zengin pinler (Rich Pins)

Pinterest’te kullanabileceğiniz önemli özelliklerden biri olan zengin pinleri (Rich Pins) kendi markanızın yapısına göre kullanın. Uygulama pinleri (App Pins), mekan pinleri (Place Pins), makale pinleri (Article Pins), ürün pinleri (Product Pins), yemek tarifi pinleri (Recipe Pins), film pinleri (Movie Pins) sayesinde pinlerinize ekstra bilgiler ekleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler