AnasayfaHaberlerMicrosoft'tan Vatandaş Gazeteciliği Uygulaması: Social News

Microsoft’tan Vatandaş Gazeteciliği Uygulaması: Social News

Microsoft, Windows Phone kullanıcılarının kendi haberlerini fotoğraflar ve videolar ile paylaşabilecekleri Social News uygulamasını kullanıma sundu.

Özellikle Twitter ile ön plana çıkan vatandaş gazeteciliği kavramı, sosyal ağ kullanımının artmasıyla da haylı önem kazandı. Bazı platformlar kendilerini bu bağlamda geliştirirken, bazı uygulama geliştiricileri de bu kavram temelinde yeni uygulamalar geliştirdi. Bunun son örneği ise Microsoft oldu.

Microsoft’un Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlar için kullanıma sunduğu Social News uygulaması ile kullanıcılar kendi haberlerini yayınlayabilecekleri gibi, yayınlanan diğer haberleri de takip edebilecek.

Social News
Social News

Microsoft şimdilik BETA aşamasında olan uygulama ile, mobil gazeteciliği ön plana çıkararak haberciliğe farklı bir soluk getiren vatandaş gazeteciliği kavramını düzene sokacak gibi görünüyor. Zira Social News uygulaması ile kullanıcılar sadece kendi haberlerini yapmakla kalmıyor; aynı zamanda hazırladıkları haberleri Microsoft’un medya ortaklarına göndererek bu medya kanallarında da yayınlama şansına sahip oluyor.

Ayrıca Social News uygulamasında bulunan HERE ve NOW bölümü üzerinden ilgili haberler hem bölge olarak hem de zaman olarak filtre uygulanabiliyor.

Social News
Social News

Günümüzde dünya üzerinde yaşanan gelişmeleri anlık olarak takip edebilmek oldukça kolaylaşmış durumda. Microsoft’un bu uygulaması da bu takibi daha da kolaylaştırmayı ve vatandaş gazeteceliği kavramının daha fazla ciddiye alınacağının bir işareti olabilir. Ancak yaygınlaşması için uygulamanın Android ve iOS platformlarında da kullanıma sunulması gerekiyor.

Social News | Windows Phone

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler