AnasayfaTeknolojiGoogle'ın Balonları Sri Lanka'ya Yüksek Hızda İnternet Sağlayacak

Google’ın Balonları Sri Lanka’ya Yüksek Hızda İnternet Sağlayacak

Google Project Loon adını verdiği internet projesi kapsamında Sri Lanka’nın tamamına yüksek hızda internet hizmeti vermek için düğmeye bastı.

Project Loon projesiyle balonlarla internet hizmeti vermeyi amaçlayan Google, iki yıl süren süren testlerin ardından şimdi de Sri Lanka’nın tamamına bu hizmeti götürmek için hazırlanmış durumda.

Bir Google X ürünü olan Project Loon, kırsal bölgelere bile havadan internet sinyallerinin iletebilmek için büyük boyutlara sahip balonları kullanıyor. Projenin kapsamlı olarak uygulanacağı Sri Lanka ise bu bağlamda dünyanın ilk evrensel internet kapsama alanına sahip ülke konumunda olmuş olacak.

Loon for all

Sri Lanka Dışişleri Bakanı Mangala Samaraweera tarafından yapılan açıklamaya göre, yüksek-hızda internet sağlayacak olan balonlar önümüzdeki aylarda havaya bırakılmaya başlayacak ve bu işlem 2016’nın Mart ayına kadar sürecek. Her bir balon havada ortalama 100 gün durabilecek. Yerel internet sağlayıcıları da bu teknolojiden faydalanarak internet maliyetlerini düşürmüş olacak.

Sri Lanka her ne kadar küçük bir ülke olarak bilinse de, ülke sınırları içerisinde an itibariyle 2.8 milyon mobil internet kullanıcısı ve 606 bin sabit hat kullanıcısı bulunuyor. Bu da Google’ın Project Loon’u uygulamak için oldukça elverişli bir ortam olduğu anlamına geliyor.

Şimdilik deneysel olarak yürütülen proje, Sri Lanka ve diğer ülkelerdeki testlerin ardından tamamlanmış haliyle diğer büyük ülkelerde de uygulanmaya başlayacak.

KAYNAKNEWS.LK

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler