AnasayfaHaberlerAkıllı Telefon ile Yönetilebilen Range Rover Sport

Akıllı Telefon ile Yönetilebilen Range Rover Sport

Range Rover UK tarafından prototip olarak geliştirilen yeni Range Rover Sport, akıllı telefon uygulaması üzerinden yönetilebiliyor.

Teknolojinin bireysel kullanıcılara sağladığı kolaylıklar, otomotiv sektörüne de fazlasıyla yansıyor. Özellikle Internet of Things teknolojisiyle birlikte hayatımızda önemli bir yer edinen “uzaktan kontrol etme” kavramı, artık bu sektöre de girmiş durumda.

Mobil cihazlar aracılığıyla otomobillerin kapı açma, müzik açma, navigasyon fonksiyonlarını yönetme gibi çeşitli bölümlerine uzaktan müdahale edilebildiğine birçok kez şahit olduk. Ancak Range Rover UK tarafından geliştirilen yeni bir prototip, bundan çok daha fazlasını vaadediyor.

Range Rover Sport

Ranger Rover UK tarafından geliştirilen yeni Range Rover Sport prototipi, mobil uygulama üzerinden sadece kapı açma, müzik açma vs gibi işlevleri değil, aynı zamanda uygulama üzerinden bir sürüş deneyimi sunuyor.

Uygulama üzerinden otomobilin gaz, fren, direksiyon gibi ana fonksiyonlarının yönetilebildiği yeni Range Rover Sport, sürücünün zor durumlarında oldukça işine yarayacak gibi görünüyor. Zira dar alana park etme (veya parktan çıkarma), engebeli yollarda dikkatli sürebilme veya 180 derece dönüş yapma gibi durumlar, bazen sürücünün tek başına üstesinden gelebileceği durumlar olmayabiliyor. Range Rover Sport da bu ihtiyacı fazlasıyla karşılayacak gibi duruyor.

Range Rover Sport

Otomobili uzaktan kullanabilmek için, akıllı telefonun otomobilden maksimum 3 metre uzağında olması gerekiyor. Ayrıca uzaktan kontrol edilirken otomobilin maksimum hızı 4 mph (yaklaşık 6.44 kmh) ile sınırlandırılıyor. Gelecekte ise sisteme ses ile kontrol edebilme özelliğinin getirilmesi planlanıyor.

Sistemin şimdilik sadece prototip olması sebebiyle piyasaya çıkma tarihi ile ilgili olarak net bir bilgi verilmiş değil. Zira henüz tamamlanmamış olan bu sistem, güvenlik ile ilgili birçok soru işaretini de beraberinde getiriyor.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler