AnasayfaHaberlerİnternet Kablolarının Hayvanlar İle Mücadelesi

İnternet Kablolarının Hayvanlar İle Mücadelesi

Yapılan araştırmalar bazı bölgelerdeki çeşitli hayvanların, karadaki ve su altındaki internet kablolarına ciddi derecede zararlar verdiğini gösteriyor.

Hepimizin bildiği gibi internet dünyasında en çok izlenen videoların büyük çoğunluğunu hayvanlar oluşturuyor. Takla atan maymunlar, piyano çalan sevimli kediler, ölü taklidi yapan kurnaz köpekler ve daha nicesi her geçen gün milyonlarca kez izleniyor ve günümüze neşe katıyor. Ancak bazen de bu hayvanlardan bazıları internetin kendisine ciddi zararlar verebiliyor.

Çeşitli bölgelerde örneklerini bulabileceğimiz bu hayvanlardan bazıları ise şunlar:

Maymunlar

Reuters’ın yaptığı habere göre Hindistan; özellikle son zamanlarda interneti halka ulaştırma konusunda ciddi problemler yaşıyor. Sebebi ise maymunlar. Ganj Nehri bölgesindeki maymunlar, nehir boyunca uzanan fiber optik kabloları kemiriyor. Yaşanan bu problemden dolayı kablo sistemini yer altına taşımak isteseler bile, bu sefer de bölge nüfusunun çokluğu buna engel oluyor. Dolayısıyla ilgili ekipler 2 ay önce kurmuş oldukları bu sistemi Varanasi şehrine taşımak zorunda kalıyorlar. Ancak bölgedeki makak maymunları burada da rahat durmuyor. Varanasi’deki tapınaklarda ibadet eden halkın maymunlara olan saygısı da hayli büyük. Dolayısıyla maymunlardan kurtulmanın şimdilik bir yolu yok gibi görünüyor.

Maymun
Maymun

Sorumlulardan olan İletişim Mühendisi A.P. Srivastava ise; maymunların tüm kabloları kemirip parçaladıklarını; bölgedeki her yerin artık yapılaşmış olduğunu ve dolayısıyla tapınakları bölgeden kaldıramadıklarını ifade ederek, alternatif bir çözüm arayışı içinde olduklarını vurguladı.

Köpek balıkları

İnternet kablolarına zarar veren tek hayvan maymunlar değil. Geçtiğimiz yaz aylarında Google’ın Ürün Yöneticisi Dan Belcher, şirketin su altında bulunan tüm fiber optik kablolarını kevlar benzeri bir malzeme ile kapladıklarını ifade etmişti. Sebebi ise köpek balıkları.

International Cable Protection Committee tarafından yapılan açıklamada da, fiber optik kabloların oluşturduğu elektromanyetik alandan dolayı köpek balıklarının bu kablolara olan ilgisini arttırdığı ifade edildi.

Sincaplar

2011 yılında ABD’de yaklaşık 135 bin kilometre fiber ağı kuran Level 3 Communications şirketi, yaptığı açıklamada sincapların tüm fiber optik kabloların yaklaşık %17’lik bir bölümüne zarar verdiği belirtilmişti. Sincapların verdiği bu zararın zaman içerisinde azaltıldığı da verilen bilgiler arasında.

Sincap
Sincap

Bakalım önümüzdeki günlerde bu yaramazlıklar ne yönde seyredecek, çözüm için hangi adımlar atılacak, hep birlikte görmüş olacağız.

KAYNAKThe Verge

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler