AnasayfaHaberlerGoogle Yeni Mobil Reklam Formatları ve Araçlarını Duyurdu

Google Yeni Mobil Reklam Formatları ve Araçlarını Duyurdu

Google reklamverenlerin önümüzdeki aylarda kullanmaya başlayabileceği mobil tabanlı yeni reklam araçları ve formatlarını tanıttı.

Google, reklam servislerinden olan Google Display Network, AdMob ve DoubleClick kapsamında kullanılmak üzere yeni mobil tabanlı reklam araçlarını ve formatlarını tanıttı. Şirket tarafından yapılan açıklamada yeni araçların ve formatların sadece mobil platformlara özel olarak tasarlandığı ve önümüzdeki aylarda kullanıma açılacağı belirtildi.

Yeni reklam formatları

Engagement ads olarak adlandırılan yeni mobil tabanlı reklam formatı reklamverenlerin işini oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor. Öyle ki reklamverenler Engagement ads ile tasarladıkları reklamları zengin,  HTML 5 tabanlı ve tüm ekranlar ile uyumlu hale getirebilecek. Ücretlendirme ise sadece kullanıcıların reklam ile etkileşime geçtiği durumlarda yapılıyor. Örnek olarak gösterilen Kate Spade’in reklamında da görüldüğü gibi, eski tasarımlardan farklı olarak kullanıcılar görüntülü reklamda video, fotoğraf galerisi ve harita gibi alanlar ile karşılaşacak ve bunlar arasında kolaylıkla geçiş yapabilecek.

Engagement Ads
Engagement Ads

TrueView ads olarak adlandırılan yeni reklam formatı ise tamamen AdMob kapsamında olacak. Aslında mobil oyun uygulamalarında hali hazırda kullanılıyor olan bu reklam modelini yeni olarak tanımlamak doğru olmaz. Ancak Google TrueView için yaptığı yeniliğin diğer uygulamaları da kapsayacağını belirtiyor. Yani artık sadece oyun uygulamaları değil diğer uygulamalar da TrueView reklamlarını kullanabilecek. Bu reklam modelinde ise uygulamaya yerleştirilen ve kullanıcıların “Reklamı Geç” seçeneği ile reklamları atlayabildiği bir sistem uygulanıyor. Ücretlendirmenin ise kullanıcıların reklamı geçmediği durumlarda uygulanacağı belirtiliyor.

TrueView Ads
TrueView Ads

Anchor ads olarak adlandırılan reklam formatı ise ilgili ekranın alt kısmına sabitlenen reklamlardan oluşuyor. Yani kullanıcı ekranı aşağı doğru kaydırsa da reklam ekranın alt kısmında sabit bir şekilde gösterilmeye devam edecek; ancak kullanıcı istediği takdirde bu reklamı manuel olarak kaldırabilecek.

Hali hazırda bulunan dergi-tarzı metin reklamları için de yenilikler geliyor. Daha önceden mobil web sitelerinde kullanılabilen bu reklam formatları, AdMob kapsamında artık mobil uygulamalara da entegre edilebilecek. Bundaki amaç ise reklam etkileşimini arttırmak ve kullanıcı memnuniyetsizliğini düşürmek olacak. Ayrıca Google Display Network kapsamında reklamlar da bu formata uyarlanabilecek.

Anchor ads ve dergi tarzı metin reklamlar
Anchor ads ve dergi tarzı metin reklamlar

Yeni reklam araçları

Google Display Network için tasarlanan Auto-resizing tool (otomatik boyutlandırma aracı) ile reklamverenler artık görsel reklamlarını otomatik olarak tüm ekranlara uyumlu olarak tasarlayabilecek. Bu sayede reklamverenler ciddi oranda zaman kazanmış olacak.

Google Display Network ve DoubeClick Campain kapsamında kullanılabilecek olan Flash-to-HTML5 conversion tool (Flash’tan HTML5’e dönüştürme aracı) ise adından da anlaşılacağı üzere Flash’ın desteklenmediği durumlarda ilgili reklamın otomatik olarak HTML5’e dönüştürülmesi için kullanılacak.

Son olarak DoubleClik Studio Layouts için 29 yeni reklam formatı da eklenmiş durumda. Bu yeni reklam formatları sayesinde reklamverenler daha hızlı ve daha kolay bir şekilde mobil reklam hazırlayabilecekler.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler