AnasayfaHaberlerGoogle Yapay Zeka Firması DeepMind'ı 400 Milyon Dolara Satın Aldı

Google Yapay Zeka Firması DeepMind’ı 400 Milyon Dolara Satın Aldı

Google, yapay zeka üzerine çalışmalar yapan DeepMind firmasını 400 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Re/code sitesinde paylaşılan habere göre Google, çeşitli simülasyonlar ve oyunlar için yapay zeka algoritmaları geliştiren DeepMind firmasını 400 milyon dolar karşılığında satın aldı. Habere göre Londra merkezli firmayı satın alma işlemi Google tarafından da onaylandı.

Son zamanlarda özellikle teknoloji alanında çalışmalar yapan firmaları satın almasıyla gündeme gelen Google, öyle ki diğer teknoloji firmalarına da ilgisini arttırmaya devam ediyor. Daha önce ünlü robot şirketi Boston Dynamics ve akıllı termostat üreticisi Nest gibi teknoloji firmalarını satın alan Google son olarak yapay zeka üzerine çalışmalar yapan DeepMind firmasını satın almış oldu.

google deepmind
google deepmind

Google DeepMind firmasını satın alarak aslında Facebook’un planlarına da bir darbe vurmuş oldu. Zira yapay zeka ekibi kurarak deep-learning çalışmalarına başlayan Facebook, DeepMind’ı satın almak için görüşmelerini sürdürmekteydi. Ancak fiyat konusunda bu iki firma arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu satın alma işlemi gerçekleşemiyordu. Öyle ki Google firma için 400 milyon dolar ödeyerek bu işe bir son vermiş oldu.

Google’ın bu firmayı satın alarak ne yapacağı konusunda ise henüz net bir bilgi yok. Ancak DeepMind’ın yapay zeka çalışmaları ile Google’ın arama motorunu daha kaliteli bir mekanizma haline getireceği öngörülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler