AnasayfaHaberlerGoogle Analytics'te Web ve Uygulama Verileri Tek Görünümde Birleşti

Google Analytics’te Web ve Uygulama Verileri Tek Görünümde Birleşti

Google’ın analiz ve ölçüm servisi Google Analytics’te artık hem web verileri hem de uygulama verileri tek bir görünüm altında incelenebilecek.

Google Analytics kullanıcıları için bugün Google’dan küçük ama oldukça rahatlatıcı bir yenilik haberi geldi. Analytics kullanıcıları, izlediği web ve mobil uygulama verilerini artık tek bir alanda görüntüleyebilecek.

Bireysel kullanıcıların ve özellikle markaların oldukça işini kolaylaştıracak olan bu yenilik ile; web için kullanılan “Ziyaretçi” ve mobil uygulamalar için kullanılan “Aktif Kullanıcı” metrikleri birleşerek bundan böyle sadece “Kullanıcı” metriği altında gösterilecek.

Google Analytics yeni terimler
Google Analytics yeni terimler

Analytics’e gelen bir diğer yenilik ise ziyaretçi metrikleri ile ilgili. Sadece web için bir anlam ifade eden “Ziyaretler” metriği bundan böyle “Oturumlar” olarak adlandırılacak. Google‘ın da belirttiği gibi bu yenilikler hem netlik hem de tutarlılık açısından kullanıcılara oldukça kolaylık sağlayacak.

Web ve uygulama metriklerini ayrı ayrı almak isteyen kullanıcılar ise raporlama ekranından filtreleme yaparak bu işlemi gerçekleştirebilecekler.

Google Analytics’e gelen son yeniliğe göre ise; Google’ın web uygulamaları için kullanılan analytics.js kütüphanesi artık kullanıcı ekran adı, uygulama adı ve uygulama sürümü gibi verileri de izleyebilecek.

Bugünden itibaren uygulanmaya başlanan bu yenilikler önümüzdeki haftalarda ise Google Analytics kullanıcılarının tamamı için uygulanmış olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler