AnasayfaHaberlerFoursquare'den Lokasyon Bazlı Reklam Aracı: Pinpoint

Foursquare’den Lokasyon Bazlı Reklam Aracı: Pinpoint

Foursquare, bulundukları lokasyona dayalı kullanıcıların hedeflenebildiği yeni reklam aracı Pinpoint’i duyurdu.

Check-in özelliği Swarm uygulamasına devrederek mekan keşif platformu olarak hizmetine devam eden Foursquare, sahip olduğu kullanıcı lokasyon verilerini avantaja çevirmeyi istiyor. Zira geliştirdiği yeni lokasyon bazlı reklam aracı Pinpoint de bu konuda oldukça işine yarayacak gibi görünüyor.

Foursquare’in yeni reklam aracı Pinpoint’in temelinde; kullanıcıların Foursquare kapsamında yaptıkları 7 milyar check-in, 55 milyon kullanıcı, 65 milyon mekan gibi verilerin tümünü bir araya getirmek yatıyor. Toplanan verilerin harmanlanmasıyla da kullanıcıların belirli bir lokasyonu ne sıklıkta ziyaret ettiği, ilgi alanları ve yaşam tarzları gibi daha spesifik veriler ortaya çıkartılıyor.

Foursquare Pinpoint
Foursquare Pinpoint

Foursquare yeni reklam için şimdiden bazı firmalar ile anlaşma sağlamış bulunuyor. Şu anda Pinpoint aracılığıyla müşterileri hakkında daha fazla bilgi toplamak isteyen partnerler arasında; Samsung, Fedex, AT&T, Olive Garden, Choice Hotels ve Wild Turkey gibi firmalar yer alıyor. Hatta toplanan kullanıcı verileri, anlaşma sağlanan partnerlere aşağıdaki gibi görselleştirilmiş olarak sunuluyor.

Pinpoint aracı, Foursquare’in uygulamaları dışında ve cross platformlarında da kullanılabiliyor. Dolayısıyla birçok cihaz üzerinde sorunsuzca çalışabiliyor.

Özellikle check-in özelliğini Swarm’a devretmesi ve tamamen bir mekan keşif platformuna bürünmesinin ardından popülaritesini kaybetmeye başlayan Foursquare, Pinpoint aracıyla bu popülaritesini (özellikle gelirini) arttıracak gibi görünüyor. Zira bunca yıldır toplanan verileri bir arada tutan Pinpoint aracı, müşterilerinin alışkanlıklarını öğrenmek ve planlama çalışmalarını bu verilere göre belirlemek isteyen firmalar için hayli öneme sahip olacak gibi görünüyor.

NOT: Pinpoint servisine Türkiye üzerinden şimdilik erişim sağlanamamaktadır. Ancak farklı ülkelerin IP’leri üzerinden giriş yaparak bu yeni servisi inceleyebilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler