AnasayfaBilimDünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı

Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı

Kaliforniya-Nevada sınırındaki dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali bugün elektrik üretmeye başladı.

Las Vegas’ın güneyindeki Kaliforniya ile Nevada sınırında inşa edilen ve dünyanın en büyük güneş enerjili elektrik santrali olma özelliği taşıyan Ivanpah Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santrali elektrik üretimine başladı.

Ivanpah bölgesindeki Mojave Çölü’nde bulunan Ivanpah Santrali’nin ürettiği 392MW‘lık elektrik, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bütün güneş enerjisinden elde edilen gücün neredeyse 2 katına karşılık geliyor.

Bilgisayarlar tarafında kontrol edilen, genişliği 3 metre uzunluğu 2 metre olan 300 bin ayna ile elektrik üretimine başlanan bölgede, tüm sistem 140 metre uzunluğundaki kule tarafından kontrol ediliyor.

Kaliforniya’daki 140 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak olan bu dev santral, yapımı sırasında birçok yatırım aldı. En çok yatırım sağlayan firma 300 milyon dolar ile NRG Energy olurken, 168 milyon dolar ile Google projeye en çok yatırım yapan ikinci firma olmuştu. Ancak daha sonra Google fotovoltaiklerdeki hızlı fiyat düşüşü sebebiyle projedeki araştırmalarını durdurma kararı aldı.

Ivanpah Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Santrali‘ne aşağıdaki fotoğraflar ile bir göz atabilirsiniz.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

KAYNAKGizmodo

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler