AnasayfaİnternetGoogle Translate 10 Yaşında!

Google Translate 10 Yaşında!

İlk olarak 2006 yılında kullanıma sunulan popüler çeviri aracı Google Translate, an itibariyle 10 yaşına girdi.

Bundan tam 10 yıl önce yani 28 Nisan 2006 yılında kullanıma sunulan Google Translate, özellikle Türkiye’de çoğu zaman mizah konusu olsa da, mobil uygulama başta olmak üzere platforma eklenen yenilikler sayesinde kişilere oldukça faydalı olan profesyonel bir çeviri aracına dönüştü.

Google Translate

Piyasaya çıktığı 2006 yılında ilk olarak Arapça-İngilizce çeviriyle kullanıma sunulan Google Çeviri, 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren ise Türkçe çeviri desteğine sahip oldu. An itibariyle ise popüler çeviri aracında 103 dil desteği bulunuyor.

Sadece bir sözlük olarak kelimeleri değil; cümleleri, paragrafları, web sayfalarını, görselleri, çizimleri, konuşmaları (sesleri) ve daha nicesini istediğimiz dillere çevirebilen bu araç, mobil uygulamasına gelen yeniliklerle de adeta farklı bir boyuta geçmiş durumda.

Google Çeviri’nin bugünkü şeklini almasında teknolojik altyapının etkisi olduğu kadar, çeviri topluluğuna dahil olan kullanıcıların da katkısını unutmamak gerekiyor. Google Çeviri Topluluğu‘na dahil olan kullanıcılar bir bulmaca çözer gibi bu servisin gelişmesine katkıda bulunabiliyor ve bu sayede çeşitli rozetler kazanabiliyor.

Özellikle son yıllarda yapılan yeniliklere baktığımızda, Google Çeviri’nin yaşantımızın birçok alanında bize yardımcı olan önemli bir asistan olacağını söylemek mümkün.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler