AnasayfaSosyal MedyaTwitter'daki "Satın Al" Butonu Kaldırılıyor

Twitter’daki “Satın Al” Butonu Kaldırılıyor

Hatırlarsanız ilk olarak 2014’ün başlarında Twitter’ın platform-içi satın alma butonuyla e-ticaret tarafını güçlendireceği ile ilgili söylentiler ortaya çıkmıştı. Ardından ise “Satın Al” butonu resmiyet kazanmış ve Twitter’da kullanıma sunulmuştu. Şimdi ise bu özellik gözden çıkarılmış gibi görünüyor.

BuzzFeed News’in haberine göre “Satın Al” butonunu kaldıran Twitter, e-ticaret biriminde çalışan tüm ekibi de dağıtarak ekip içerisinde yer alan kişileri şirket içindeki diğer birimlere transfer etmiş durumda. Yani Twitter’ın aldığı bu kararın sadece bir butondan ibaret olmadığını, şirketin e-ticaret işinden tamamen çekildiğini de gösterdiğini söylemek mümkün.

Twitter Satın Al Butonu

BuzzFeed News’e konuşan bir Twitter sözcüsü, insanların şu anda sosyal medya üzerinden alışveriş yapmadığını, mobildeki satın almaların çoğunun da web üzerinden gerçekleştirildiğini belirtiyor. Bu da Twitter’ın e-ticaret birimini dağıtmasının ardındaki nedenlerden biri olarak gösteriliyor.

Twitter’ın aldığı bu kararın ardında ayrıca Twitter’ın kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey’in bazı stratejik planlarının olduğu da vurgulanıyor. Öyle ki Jack Dorsey, Twitter’ın kaynaklarının e-ticaretten ziyade Twitter’ın ana işlevi, kullanıcı deneyimi gibi konular için kullanılması gerektiğini düşünüyor. Dorsey’in bu vizyonunun ise şirketin aldığı bu kararda etkili olduğu belirtiliyor.

Sonuç olarak Twitter’ın “Satın Al” butonu ile istediğine ulaşamadığı bir gerçek. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden satın alma davranışının da henüz kullanıcılar arasında bir alışkanlık haline gelmediğini düşündüğümüzde, Twitter’ın bu konuda stratejik bir karar aldığını ve bundan sonra Twitter’ın ana işlevlerine yoğunlaşarak var olan deneyimi daha üst seviyelere çıkartmak için çalışmalarını sürdüreceğini söyleyebiliriz.

Dünyanın En Büyük 10 E-ticaret Şirketi (+İNFOGRAFİK)

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler