AnasayfaHaberlerTwitter'a Görsel Hizmeti Sunan Twitpic Kapanıyor

Twitter’a Görsel Hizmeti Sunan Twitpic Kapanıyor

2008 yılında kurulan ve Twitter’da görsel paylaşmak için kullanılan servislerden olan Twitpic, marka ihlali gerekçesiyle 25 Eylül’de kapatılacak.

Twitter’da kullanılan popüler fotoğraf ve video servislerinden olan Twitpic, marka ihlali gerekçesiyle kapatılmaya hazırlanıyor. Twitter tarafından marka ihlali gerekçesiyle uyarıda bulunulduğunu söyleyen Twitpic yetkilileri, oluşan bu durumun kendilerinde şok etkisi yarattığını belirtti.

Konu ile ilgili olarak bir blog yazısı yayınlayan Twitpic, durumun oldukça şaşırtıcı olduğunu dile getirdi. İlk olarak 2008 yılında kurulan, ve tüm zorluklara rağmen 2009 yılında marka hakkını eline alan Twitpic, tüm bu haklara rağmen Twitter tarafından -kaba tabirle- tehdit edildiğini ima etti. Buna göre Twitpic ya marka hakkını elinden bırakacak, ya da Twitter bu servis için Twitter API’lerine olan erişimi kapatacaktı.

Markalarını korumak adına Twitter gibi büyük bir şirket ile mücadele edecek kadar imkanları olmadığını belirten Twitpic, dolayısıyla markalarını kapatma kararı aldıklarını belirtti.

Twitpic
Twitpic

Sonuç olarak; yaklaşık 6 yıldır Twitter kullanıcılara görsel hizmet sunan Twitpic, 25 Eylül tarihinden itibaren artık kullanılamayacak. Kullanıcıların bu servis üzerindeki fotoğrafları nasıl yedekleyebileceği veya nasıl aktarabileceği konusunda ise henüz net bir bilgi olmamakla birlikte, Twitpic bu konuda yakın zamanda bilgilendirme yapılacağını ve servis kapanmadan önce kullanıcıların fotoğraf ve videolarını alabileceğini belirtti.

Etik olarak ne kadar doğru olduğu tartışılsa da, bu durum oldukça talihsiz bir hadise olarak nitelendirilebilir. 6 yıldır hizmet veren bir servis, kaba tabiriyle tehdit içeren seçenekler ile karşı karşıya getirilmiş ve karşısındaki şirketin büyüklüğü Twitpic yetkililerinin pes etmesine sebebiyet vermiş.

Konu ile ilgili olarak Twitter kanadından ise resmi bir açıklama henüz bulunmuyor. Ancak kesin olan tek şey 25 Eylül tarihinde Twitpic servisinin istemedikleri halde kapatılması olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler