AnasayfaSosyal MedyaInstagram'dan Markalar İçin 5 İpucu

Instagram’dan Markalar İçin 5 İpucu

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, platformda daha etkili olabilmeleri için markalara bazı tavsiyelerde bulundu.

En hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından olan Instagram, sadece bireysel kullanıcılar için bir sosyalleşme ve paylaşım platformu değil; aynı zamanda markalar için de kitlelerini genişletebileceği bir reklam mecrası olarak kullanılıyor. Instagram için de oldukça öneme sahip olan bu markaların, platformu daha etkili kullanabilmeleri konusunda bazı tavsiyelere ihtiyacı olabiliyor. Bunu düşünen Instagram ise markalar için küçük bir kılavuz hazırlamış durumda.

Ayrı bir döküman olarak hazırlanan kılavuzda, markaların Instagram topluluğu üzerinde daha etkili olabilmeleri için 5 farklı ipucu yer alıyor:

Instagram
Instagram

1. Özgün bir topluluk üyesi olun

Gerçekçi olun. Kendi markanızın Instagram hesabı üzerinden yaratıcı görseller paylaşın, uygulamalardaki Keşfet sekmesi üzerinden ilişkili hesapları takip edin ve Instagram blogunu keşfedin. Güzel ve ilham verici bulduğunuz fotoğraf ve videoları beğenmekten, yorum yapmaktan çekinmeyin (ilgili hesabı takip etmeseniz bile). Sizi takip eden hesapları inceleyin.

2. Hedeflerinizi ve kitlenizi dikkate alın

Hikayeniz için doğru kitleyi bulmak, başlatmak istediğiniz ilişkinin en önemli adımıdır. Instagram kullanıcılarına ulaşmaya başlamadan önce, asıl değerlerinizi ve hedef kitlenizi düşünün. Bu konuda aynı hedef kitleye ulaşan kişileri (markaları) kendinize rehber edinin.

[vc_button title=”Büyük Markalar Instagram’ı Nasıl Kullanıyor?” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/buyuk-markalar-instagrami-nasil-kullaniyor”]

3. İşe halihazırda varolan topluluğunuz ile başlayın

Instagram’da sizi takip etmiş olan kullanıcılar, ulaşmaya çalıştığınız kişilere göre daha istekli olurlar. Dolayısıyla Instagram topluluğunun dahil olmasını istediğiniz bir plan hazırlarken sizinle iletişime geçebilecekleri özel bir hashtag, e-posta adresi veya bir form seçeneği sunun.

Daha dar bir hedef kitle gerektiren bir planınız varsa; kendi hesabınızı takip eden veya paylaşımlarınıza yorum yapan ve markanız ile ilişkili lokasyonlardan paylaşım yapan kişilerin hesaplarını inceleyin. Bu kişilerin paylaşımlarına göz atarak markanıza uygun hesapları bulun.

4. Hashtagler ile arama hacminizi genişletin

Doğru bir şekilde planlarsanız hashtagleri yaratıcı bir erişim aracı olarak kullanabilirsiniz. Halihazırda sizi takip eden kişilere göz attığınızda, onların kullandığı hashtagleri inceleyin. Instagram’ın “Hashtag Highlights” serisi ve Keşfet bölümü üzerinden bulabileceğiniz yaratıcı hashtagler de bu konu işinize yarayabilir.

5. Kullanıcılar ile iletişime geçin

Instagram’da hedef kitlenize ulaşmanın en iyi yolu, platform tarafından sağlanan araçları kullanmaktır. Belirli zaman aralıklarında kişileri takip etme, fotoğrafları beğenme gibi doğal etkileşimler için zamanınızı ayırın. Belli bir zaman geçtikten sonra etkileşim için bu kişilerin paylaşımlarına yorum yazın veya Instagram Direct üzerinden mesaj gönderin. Hatta bazı kullanıcıların biyografilerinde yer verdikleri e-posta adresleri üzerinden iletişime geçin. Ancak kuracağınız ilişkinin özgün ve gerçek olması gerektiğini unutmayın.

[vc_button title=”Takip Etmekten Keyif Alabileceğiniz 8 Instagram Hesabı” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/takip-etmekten-keyif-alabileceginiz-8-instagram-hesabi”]

Instagram tarafından oluşturulan kılavuzun orijinal haline aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler