AnasayfaSosyal MedyaTwitter'ı Satın Almak İsteyen Firmalar Arasına Disney De Katıldı

Twitter’ı Satın Almak İsteyen Firmalar Arasına Disney De Katıldı

Google ve Salesforce’un ardından şimdi de dünyanın en büyük medya şirketlerinden olan Disney, Twitter’ı satın alma planları yapıyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta bazı firmaların popüler mikroblog servisi Twitter’ı satın alma planları yaptığını sizlerle paylaşmıştık. Muhtemel firmalar arasında ise Google, Salesforce, Verizon ve hatta Microsoft’un olduğu söyleniyordu. Şimdi ise bu firmaların arasına dünyanın en büyük medya şirketlerinden olan Disney de katıldı.

Son zamanlarda sıkıntılı süreçten geçen Twitter, bu durumun üstesinden gelebilmek için bir süredir çıkış yolu arıyor. Sosyal medya sektörüne giriş yapmak isteyen bazı firmalar da hem Twitter’ı bu durumdan kurtarmak, hem de Twitter’ın medyaki gücüne sahip olmak için popüler platformu satın alma planları yapıyor.

TechCrunch’ın haberine göre ise, Disney muhtemelen bir satın alma ve Twitter’ın değerini ve anlaşmanın detaylarını belirlemek için bankerler ile görüşmelere başlamış durumda.

Twitter’ın değerinin tam olarak ne kadar olduğu henüz bilinmese de, bazı kaynaklar popüler sosyal medya platformu için 30 milyar dolar fiyat biçiyor. Ayrıca Twitter’ın satılacağı yönünde çıkan haberlerin ardından Twitter hisselerinin artış gösterdiğini de belirtmek gerekiyor.

Disney şirketinin ise Twitter’ın medya gücünden faydalanarak, sahip olduğu ESPN ve ABC gibi medya organları ile entegre etmeyi planladığı düşünülüyor. Öyle ki eğer satın alma gerçekleşirse, NFL ile yaptığı anlaşmalar ile canlı yayın tarafını güçlendiren Twitter, Disney’in ESPN kanalını besleyerek şirkete önemli bir kaynak sağlamış olacak.

Televizyon izlenme oranlarının her geçen güç düşmesi, Disney gibi medya şirketlerini farklı platformlarda hacmini arttırmaya zorluyor. Dolayısıyla Twitter gibi güçlü bir medya kaynağını elinde bulundurmayı isteyen Disney de, dijital video ortaklığı ve sosyal medya entegrasyonları ile bu hedefine ulaşmayı planlıyor.

Disney ile Twitter arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirecek bir neden daha var. Hatırlarsanız 2013’ün sonlarında Twitter kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey Disney’in yönetim kuruluna katılmıştı. O tarihten itibaren Disney’deki görevini sürdüren Dorsey’in bu bağlamda Disney ile ilişkilerinin kuvvetli olduğu ve Disney’in diğer firmalara göre Twitter’ı satın almaya daha yakın olduğu belirtiliyor.

Google’ın sosyal medya sektöründe istediği başarıyı yakalayamaması, Microsoft’un LinkedIn’i satın alarak kısmen sosyal medya sektörüne giriş yapması, Verizon’un Yahoo’yu satın alarak internet sektöründeki hacmini genişletmesi ve son olarak Disney’in yayın organlarını dijital platformlar ile entegre etmek istemesi gibi durumlar, bu firmaların Twitter’ı kendi bünyesine neden dahil etmek istediğini kısmen de olsa gösteriyor diyebiliriz. Bu yarıştan kimin kazançlı çıkacağını ise önümüzdeki günlerde görmüş olacağız.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler