AnasayfaHaberlerInstagram'da Emoji Kullanımı Ne Durumda? (RAPOR)

Instagram’da Emoji Kullanımı Ne Durumda? (RAPOR)

Popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram, yaptığı bir araştırma ile platformdaki emoji kullanım istatistiklerini ortaya koydu.

Birçok platformda yaygınlaşan ve oldukça popüler hale gelen emojiler, Instagram‘ın da artık vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Öyle ki artık Instagram’daki gönderi açıklamaları ve yorumların yarısını artık emojiler oluşturuyor.

Özellikle mobil platformlara gelen emoji desteği ile birlikte dijital mecralarda oldukça popüler hale gelen emojiler, Instagram’ı da hayli esir almış durumda. Konu ile ilgili yapılan araştırmada ortaya çıkan istatistikler de emojilerin Instagram’da ne denli yüksek bir kullanım oranına sahip olduğunu bizlere gösteriyor.

Instagram’dan Markalar İçin 5 İpucu

Yapılan araştırma, özellikle 2011 yılında iOS’un emoji desteğine sahip olmasıyla birlikte Instagram’daki emoji kullanım oranının %10 oranında arttığını gösteriyor. Instagram Android uygulamasının duyurulması ve Android’e yerleşik emoji desteği gelmesinin ardından da hızla popüler hale gelen emojiler, bugün itibariyle %50‘lik bir kullanım oranına ulaşmış durumda.

Özellikle iOS'a gelen emoji desteği ile birlikte, Instagram'daki emoji kullanımının nasıl artış gösterdiğini grafikte görmek mümkün.
Özellikle iOS’a gelen emoji desteği ile birlikte, Instagram’daki emoji kullanımının nasıl artış gösterdiğini grafikte görmek mümkün.

Instagram’da emojileri en çok kullanıldığı ülkelerin başında ise Finlandiya yer alıyor. %63’lük bir kullanım oranına sahip olan Finlandiya’yı ise Fransa (%50), Birleşik Krallık (%48), Almanya (%47), İtalya (%45) ve Rusya (%45) takip ediyor. Diğer ülkeleri grafikte görebilirsiniz.

Finlandiya, sahip olduğu %63'lük oran ile, Instagram'da en fazla emoji kullanan ülke konumunda.
Finlandiya, sahip olduğu %63’lük oran ile, Instagram’da en fazla emoji kullanan ülke konumunda.

Yapılan araştırmada Doğal Dil İşleme (Natural Language Processing, NLP) tekniği de kullanılarak emojiler ile birlikte kullanılan kelimelerin analizi sonucu emojilerin hangi anlamlarda kullanıldığı ortaya koyulmuş durumda. Instagram ayrıca kullanıcıların metin olarak yazılan standartlaşmış kelimeler (lol, xoxo gibi) yerine artık emojileri tercih ettiğinin de altını çiziyor.

Grafikte kalp şeklindeki emojinin hangi anlamlarda kullanıldığı gösteriliyor.
Grafikte kalp şeklindeki emojinin hangi anlamlarda kullanıldığı gösteriliyor.

Emoji kullanım verilerini görselleştiren Instagram, emojilerin birbirleriyle olan ilişkilerini gösteren bir semantik harita da hazırladı. Haritada görüldüğü üzere duygu ifade eden sarı renkli yüz (surat) emojileri merkezde yer aldığı gibi, örneğin alkol ile ilgili emojiler ile bowling emojileri de birbirleriyle ilişkilendirilmiş durumda (sol alt).

Instagram'da emoji kullanımı üzerine hazırlanan semantik harita.
Instagram’da emoji kullanımı üzerine hazırlanan semantik harita.

Her ne kadar basit bir ifade şekli gibi görünse de, emojilerin Instagram’daki kullanım oranı düşünüldüğünde böylesine detaylı bir araştırmanın gerekliliğine hak vermek gerekiyor. Ayrıca emojiler üzerine yapılan araştırmaların sadece birinci kısmını oluşturan bu rapor, daha sonra yayınlanacak olan raporlarla da detaylandırılmış olacak.

İlgili raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler