AnasayfaHaberlerGoogle'dan, Şifre Güvenliği İçin Yeni Uzantı: Password Alert

Google’dan, Şifre Güvenliği İçin Yeni Uzantı: Password Alert

Google, kimlik avı saldırılarına karşı Chrome için yeni Password Alert (Şifre Uyarısı) uzantısını kullanıma sundu.

Kimlik avı olarak bilinen “Phising” saldırıları, gün geçtikçe kullanıcıların internetteki güvenliğini daha fazla tehdit ediyor. Bu saldırılara karşı Google da sürekli yeni adımlar atmaya, kullanıcıları bu konuda daha fazla bilinçlendirmeye devam ediyor. Google’ın bu konudaki son çalışması ise Chrome için duyurduğu yeni Password Alert (Şifre Uyarısı) uzantısı.

Google’ın Yeni Güvenlik Araçları İle Hesabınızı Güvende Tutun

Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen Password Alert uzantısının amacı; Google ve Google Work hesaplarının karşılaştığı muhtemel tehlikeler için kullanıcılara uyarılarda bulunmak. Uzantıyı tarayıcınıza yüklemenizin ardından; Google’ın resmi internet siteleri dışında herhangi bir siteye Google şifreniz ile giriş yapmanız durumunda uzantı size bir uyarı gönderiyor.

Sistem kısaca şu şekilde çalışıyor: Password Alert uzantısını tarayıcıya yükleyip aktif ettikten sonra Chrome, -sadece güvenlik amacıyla- Google şifrenizi kendi hafızasına alıyor. Daha sonra Google’ın kendi internet siteleri dışında farklı bir sitede Google şifrenizi yazdığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim ekranı çıkıyor. Bu ekran, kimlik avı tuzağına düşme ihtimalinizden dolayı şifrenizi sıfırlamanız gerektiğini öneriyor (eğer sorun olmadığını düşünüyorsanız tek seferlik ya da tamamen olmak üzere bu ekranın ilgili sitede tekrar açılmamasını sağlayabiliyorsunuz).

Herhangi bir tehlike durumunda karşınıza bu uyarı ekranı çıkıyor.
Herhangi bir tehlike durumunda karşınıza bu uyarı ekranı çıkıyor.

Password Alert uzantısı, standart hesapların yanı sıra; aralarında Google Apps ve Drive for Work’ün de olduğu Google Work hesapları için kullanılabiliyor. Hesap yöneticisi, uzantıyı herkese açık olarak yükleyebiliyor ve muhtemel tehlikelere karşı bildirimler alabiliyor. Bu sayede çalışanların da hesapları koruma altına alınmış oluyor.

Google Şifre Uyarısı
Google Şifre Uyarısı

Google Şifre Uyarısı uzantısının, kimlik avı olarak adlandırılan “phising” saldırılarına karşı etkili bir çözüm olacağını vurgulayan Google, ayrıca bu sayede kullanıcıların farklı platformlarda farklı şifreler kullanması gerektiği konusunda da bir farkındalık yaratacaklarını belirtti.

Password Alert: Chrome Web Mağazası

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler