AnasayfaTeknolojiGoogle'ın Yapay Zekası Artık Kendi Şifreleme Metodunu Oluşturabiliyor

Google’ın Yapay Zekası Artık Kendi Şifreleme Metodunu Oluşturabiliyor

Google’ın yapay zeka teknolojisi, artık insandan bağımsız olarak kendi şifreleme metodunu oluşturabiliyor.

Yapay zeka çalışmalarına ara vermeden devam eden Google, geçtiğimiz günlerde duyurduğu Differentiable Neural Computer (DNC) sistemi sayesinde teknolojisini kendi kendine öğrenebilecek seviyeye kadar getirmişti. Hatta bu yapay zeka, müzik alanında da yeteneklerini göstermiş ve ilk bestesini oluşturmuştu. Şimdi ise şifreleme konusunda uzmanlaşmış gibi görünüyor.

Yapılan yeni araştırmalara göre Google Brain ekibinden Martin Abadi ve David G. Andersen, yapay zeka teknolojisinin insandan bağımsız olarak kendi şifreleme metodlarını oluşturabilmelerini sağladı.

Yapılan çalışmalarda, “Alice”, “Bob” ve “Eve” adında üç tane yapay sinir ağı oluşturan ekip, bu nesneler tarafından oluşturulan şifreleme yöntemi ile birbirleri arasında şifreli mesajlar göndermelerini sağlayarak bir ilke imza attı.

Testlerde ekip her bir yapay zekaya bir görev verdi. Alice, sadece Bob’un okuyabileceği bir gizli mesaj gönderirken; Eve ise bu mesajı çözmeye çalıştı. İlk etapta, Alice düz metin ile yazılan mesajı anlamsız hale getirerek gönderdi. Ancak Bob bu mesajı basit bir şifre çözücü ile çözmeyi başardı. Ancak yaklaşık 15 bin deneme sonrasında Alice sadece Bob’un çözebileceği 0 ve 1’lerden oluşan 16 bitlik yeni bir şifreleme metodu geliştirdi. Dolasıyla Eve’nin sadece bu bitlerin yarısını çözebileceği bir sistem geliştirilmiş oldu.

Yapılan çalışmaların şimdilik küçük çapta olduğunu söylemek mümkün. Ancak Alice’in araştırmacıların dahi öğrenemeyeceği bir metod geliştirmesi, şifreleme teknolojilerinde önemli bir adım olarak görülüyor. Yapay zekanın sahip olduğu bu yeteneklerin daha büyük ölçeklerde uygulanması durumunda ise çok daha iyi sistemler geliştirilebileceği de belirtiliyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler