AnasayfaBilimGoogle Kontakt Lens Kameraları İçin Patent Başvurusu Yaptı

Google Kontakt Lens Kameraları İçin Patent Başvurusu Yaptı

Giyilebilir teknolojinin öncülerinden olan Google, kontakt lenslerde kullanılmak üzere yerleştirilen kameralar için patent başvurusu yaptı.

Giyilebilir teknoloji konusunda adeta bir yarışa giren teknoloji devleri, bu rekabetleri sayesinde teknolojiyi her geçen gün bir adım ileri taşıyor. Son olarak ise Google, kontakt lens kameraları için yaptığı patent başvurusu sayesinde bu teknoloji yarışını farklı bir boyuta çekmiş durumda.

Google daha önce de akıllı lensler üzerine yaptığı çalışmalarından bahsetmişti. Buna göre Google’ın üzerinde çalıştığı akıllı lensler; şeker hastalarının kanındaki glikoz seviyesini ölçme gibi özelliklere sahip olacak ve kısaca hasta-doktor ilişkisinde fayda sağlayacak bir araç görevi görecek.

Google kontakt lens kamera patenti
Google kontakt lens kamera patenti

Son olarak Google’ın USPTO (United States Patent and Trademark Office)’ya gönderdiği patent başvurusu ile, kontakt lenslere yerleştirilen kameralar sayesinde; kullanan kişinin gördüğü alanların fotoğrafını çekebilme, görme bozukluğu çeken kişileri uyarma ve bunun gibi birçok farklı alanlarda kullanımı olacağı belirtiliyor. Kısaca göz rahatsızlığı yaşayan kişilere asistanlık yapan bir araç olacak.

Özellikle sağlık sektöründe geleceğin teknolojisi olarak görülen bu akıllı lensler; birçok hastaya fayda sağlayabileceği gibi, Google Glass teknolojisini çok daha farklı bir boyuta getirme konusunda Google’a tecrübe katacağı düşünülüyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler