AnasayfaİnternetBitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Gerçek Kimliğini Açıkladı!

Bitcoin Kurucusu Satoshi Nakamoto Gerçek Kimliğini Açıkladı!

Avustralyalı iş adamı Craig Wright, Bitcoin’in kurucusu olduğunu ve bugüne kadar Satoshi Nakamoto lakabını kullandığını iddia etti.

Son yıllarda oldukça konuşulan dijital para birimi Bitcoin, kurucusunun kim olduğu ile ilgili birçok söylentinin ortada dolaşmasına yol açtı. Bugüne kadar Bitcoin’in arkasındaki gerçek kişinin kim olduğu bilinmese de, tek bilinen şey kurucusunun Satoshi Nakamoto lakabını kullanmasıydı. Ancak şimdi ise Avustralyalı iş adamı Craig Wright, bu lakabı kendisinin kullandığını ve Bitcoin’in gerçek kurucusu olduğunu belirtti.

Gerçek kimliğini BBC, Economist ve GQ yayınlarına eş-zamanlı olarak açıklayan Craig Wright, Bitcoin tarihinde gerçekleşen ilk para transferine ait belgeler gibi çeşitli teknik detayları da paylaşarak Bitcoin’in gerçek kurucusunun kendisi olduğunu ifade etti.

Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

Craig Wright gerçek kimliğini neden açıkladı?

Daha önce birçok kuruluş, gizemli Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ile ilgili geniş araştırmalar başlatmıştı. Ama sonuç olarak herhangi gerçek biri kişiye ulaşılamamıştı. Bitcoin’in mucidinin kim olduğu tartışmalarına bir son vermek istediğini söyleyen Wright, bu sebeple gerçek kimliğini açıklama gereği hissettiğini belirtiyor.

Bitcoin

Craig Wright’ın açıklama yapma gereği duymasının ardından geçmişte yaşanan ve hala devam eden soruşturmalar da var. Öyle ki bazı teknoloji sitelerinin Bitcoin kurucusu olma ihtimali olan isimlerin listesini yayınlaması ve aralarında Craig Wright’ın da bulunması üzerine, Avustralya polisi Wright’ın evine baskın düzenlemiş; ancak bu baskının vergi kaçırma soruşturmasının bir parçası olduğu ifade edilmişti.

“Üzerimde baskı vardı”

BBC‘nin açıklamasına göre Bitcoin’in yüzü olmak istemediğini belirten Craig Wright, son zamanlarda üzerinde giderek artan bir baskı olduğunu, sevdiği insanların çıkan bu dedikodulardan olumsuz etkilenmesini istemediğini ve bu sebeple kimliğini açıkladığını belirtiyor.

Sadece normal bir hayat sürdürmek istediğini belirten Wright, “Zorunda kalmasam kimliğimi açıklamazdım. Şöhret istemiyorum. Para istemiyorum. Beni kendi kendime bırakın yeter” açıklamalarında bulundu.

KAYNAKBBC

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler