AnasayfaHaberlerBitcoin Değer Kaybetmeye Başladı

Bitcoin Değer Kaybetmeye Başladı

Özellikle 2013 yılının sonlarında en yüksek değerine ulaşan internetin para birimi Bitcoin, yavaş yavaş değer kaybetmeye başladı.

Dijital para birimi olarak tanımlanan ve 2013 yılının sonlarında değerini bir anda 10 kat arttırmasıyla gündeme bomba gibi düşen Bitcoin, Ağustos ayı itibari ile düşüşe geçti.

Buna da bir göz atın >> Bitcoin Nedir? Nasıl Kazanılır? Avantajları ve Dezavantajları Nedir?

2013 yılının Kasım ayında bir anda yükselişe geçen ve “yarının altını” olarak tanımlanan Bitcoin, aynı ay içerisinde maksimum değerine ulaşmıştı: 1 BTC = 1216.73 dolar (Kasım 2013). Daha sonraki aylar içinde Bitcoin değerinin sürekli düşüp artması, Bitcoin yatırımcılarının da endişelerini arttırıyordu. Dolayısıyla daha fazla tartışma konusu haline geliyordu. Kimi uzmanlar tarafından Bitcoin’in güvenilmez bir yatırım alanı olduğu iddia edildiyse de birçok ülke Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanıdıklarını açıklamışlardı. Rusya ve Japonya gibi bazı ülkeler de güvensiz olduğu gerekçesiyle Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak tanımadıklarını açıklamıştı. Sürekli iniş çıkışlı bir değere sahip olan Bitcoin, yatırım için güvenli olmadığını iddia edenleri haklı çıkarmaya başladı ve ciddi bir değer kaybı yaşadı.

Blockchain tarafından hazırlanan grafikte ise Bitcoin’in son 1 yıldaki durumu açıkça görülüyor:

Bitcoin 1 yıllık değer grafiği
Bitcoin 1 yıllık değer grafiği

Grafikte de görüldüğü gibi Ağustos ayı itibari ile keskin bir düşüşe geçen Bitcoin, 510 dolara kadar geriledi. Kimi uzman tarafından bu durum normal olarak karşılansa da, talebin arttırılması ile eski değerine kavuşacağını düşünen uzmanlar da var. Ancak birçok firma tarafından hala bir ödeme yöntemi olarak kabul edilmeye devam eden Bitcoin’in 1 yıl içindeki değer grafiğine bakıldığında görülen denge bozukluğu, birçok Bitcoin yatırımcısının soru işaretlerini arttıracağa benziyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler