AnasayfaHaberlerAllah CC Hesabının Sahibine 15 Ay Hapis Cezası Verildi

Allah CC Hesabının Sahibine 15 Ay Hapis Cezası Verildi

Twitter’daki popüler hesaplardan olan Allah CC (@allahcc) hesabının sahibine dini değerleri aşağılama suçundan 15 ay hapis cezası verildi.

Twitter’da oldukça konuşulan ve kısa sürede yüz binlerce takipçi sayısına ulaşan Allah CC (@allahcc) hesabının yöneticisi Ertan P. isimli kullanıcıya, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” gerekçesiyle 2012 yılında açılan dava sonuçlandı. Hesabın yöneticisi Ertan P.’ye 15 ay hapis cezası verildi. Yargıtay’ın kararı onaması halinde Ertan P. cezaevine girecek.

Muş Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 2012 yılında hazırlanan iddianamede, sanığın sosyal paylaşım sitesi Twitter‘da “Allah CC” rumuzu ile hesap açtığı ve bu hesapla Allah, peygamber ve kutsal meleklerin isimlerini ve kendisini de onların yerine koymak suretiyle çok sayıda dini değeri aşağılayıcı ve hakaretvari sözler yazdığı belirtildi.

@allahcc
@allahcc

Sanığın yazılarının eleştiri veya inançsızlık çerçevesinde olmadığı sadece aşağılama kastı ile yazdığı kaydedilen iddianamede, “Sanık söz konusu rumuzu ve yazışmaları kabul ettiğini, ancak suçtan kurtulmak için kendisine ait bu hesabın başkaları tarafından hacklenmek suretiyle yazılmış yazılar da olabileceğini beyan etmiştir. Bunun soyut ve mesnetsiz olduğu, dosya kapsamından da üzerine atılı suçun sabit olduğu anlaşılmıştır” denildi.

İlk olarak 8 ay hapis cezasına karar veren hakim, suçun yayın yoluyla gerçekleştirilmesi ve değişik zamanlarda birden fazla işlenmesi nedeniyle bu 15 aya çıkardı.

Hazırlanan iddianameye göre verilen 15 aylık ertelenmeyen hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması durumunda, hesap yöneticisi ve aynı zamanda öğretmen olan Ertan P. cezaevine girecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler