AnasayfaHaberlerYouTube, Müzik Hakları İçin Artık Önceden Bilgi Verecek

YouTube, Müzik Hakları İçin Artık Önceden Bilgi Verecek

Popüler video platformu YouTube, yükleme öncesinde videolara eklenen telif hakkına sahip müziklerin videoları nasıl etkileyeceği ile alakalı bilgi verecek.

Popüler video platformu YouTube, videolara eklenen müzikler ile ilgili yeni bir özelliğini duyurdu. Buna göre içerik sahipleri -geçtiğimiz sene duyurulan- YouTube Müzik Kitaplığı üzerinden, videolara eklenen müziklerin telif hakları ve bu müziklerin yüklenecek olan videoyu nasıl etkileyececeği ile ilgili bilgilendirilecek.

Bundan önce, herhangi bir video yüklendikten sonra YouTube’un Content ID sistemi o videoya eklenen müzik ile ilgili bir tarama yapıyor ve telif hakkı sahibinin talebine göre müzikle eşleşen sesi susturma, videonun tamamının görüntülenmesini engelleme, karşı reklamlar yayınlayarak ilgili videodan para kazanma veya video görüntülenme istatistiklerini takip etme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyordu. Tüm bu işlemler ise video yüklendikten sonra gerçekleştiriliyordu. Haliyle içerik sahibi telif hakkı olmadığını düşünse bile, verdiği emeklerin hepsi boşa gidebiliyordu. Ancak yeni gelen özellik ile içerik sahipleri artık videolarına ekledikleri müziklerin, videolarını nasıl etkileyeceğini o videoyu yüklemeden önce görebilecek.

YouTube telif hakkına sahip müzikleri ekleme
YouTube telif hakkına sahip müzikleri ekleme

YouTube Müzik Kitaplığı’ndaki (Audio Library) yeni sekme ile içerik üreticileri (yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi), videosunda kullanacağı müziği aratarak, o müziğin yükleyeceği videoyu nasıl etkileyebileceğini görebilecek. Böylece içerik sahipleri emek verdiği videoların ve videoya eklediği müziklerin gelecekte başına neler gelebileceğini videoyu yüklemeden önce görmüş olacak.

YouTube’a gelen bu yeni özellik, bugünden itibaren kullanılmaya başlanacak ve içerik üreticileri (YouTube Content Creators),videolarını hangi müziklerin ne şekilde etkileyebileceğini görmüş olacak.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler