AnasayfaSosyal MedyaTwitter, Facebook ve YouTube Engellendi Mi?

Twitter, Facebook ve YouTube Engellendi Mi?

20 Ağustos 2016 saat 23:00 sıralarında Gaziantep kent merkezinde bir sokak düğününde patlama meydana geldi. Onlarca ölü ve yaralıların olduğu belirtilen bu hain terör saldırısının ardından ise Türkiye genelinde Twitter, Facebook ve YouTube‘a girmek isteyen kullanıcılar platformlara erişim sağlayamadı.

Konuyla ilgili olarak resmi bir açıklama yapılmasa da, daha önce Türkiye’de yaşanan terör saldırılarının hemen akabinde uygulanan yayın yasağıyla birlikte Twitter, Facebook, YouTube gibi platformlara da erişim engeli getirilmişti. Şimdi ise yine öncekilerde olduğu gibi doğrudan bir yasaklama söz konusu olmasa da, platformlara bant genişliği daraltma uygulandığı görülüyor.

Turkey Blocks isimli Twitter hesabının verdiği bilgiler de Twitter, Facebook ve YouTube’un erişime engellendiğini (yavaşlatıldığını); Vimeo ve Instagram’da ise herhangi bir yavaşlatma uygulaması olmadığını gösteriyor.

Terör saldırılarının ardından uygulanan yayın yasağı, özellikle saldırı esnasındaki üzücü görüntülerin paylaşılarak teröre ve terör gruplarına hizmet edilmemesi amacıyla yapılıyor. Twitter, Facebook, YouTube gibi platformlarda ise bu tarz terör saldırıları anında geleneksel yayın organlarından daha fazla hareketlilik oluşuyor. Ayrıca sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve çeşitli dezenformasyonlar da bu platformların bant genişliğini daraltma konusunda bir gerekçe olarak gösterildiği belirtiliyor.

Facebook, Twitter ve YouTube’a an itibariyle sadece VPN, TOR gibi alternatif erişim kanalları üzerinden erişim sağlanabiliyor. Erişim yavaşlatma işleminin ne zaman sona ereceği ise henüz bilinmiyor.

TERÖRÜ LANETLİYORUZ!

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler