AnasayfaBilim2014 Yılının En Girişimci 50 Üniversitesi Açıklandı

2014 Yılının En Girişimci 50 Üniversitesi Açıklandı

TÜBİTAK, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi kapsamında hazırladığı 2014 yılının en girişimci 50 üniversitesini açıkladı.

2012 ve 2013 yıllarında olduğu gibi 2014 yılı için de TÜBİTAK tarafından Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi kapsamında hazırlanan yılın en girişimci üniversiteleri açıklandı. Listenin birinci sırasında geçen sene olduğu gibi yine Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yer alıyor.

Liste, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu ve Genel Sekreter Arif Koyuncu’nun katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık tarafından açıklandı. Bakan Işık, Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi’nin üniversiteler arasındaki rekabeti arttırmasını ve bu sayede girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedeflediklerini belirtti.

Hazırlanan listenin üniversiteler arasındaki eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi göstermediğini vurgulayan Işık, bu endeksin sadece üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik durumunu ortaya koyduğunu ve bu bağlamda üniversitelerin rekabet ortamında gelişebilmelerini hedeflediklerini belirtti.

odtu
odtu

144 üniversitenin değerlendirmeye alındığı belirtilirken; bünyesinden 50’den az akademisyen bulunduran üniversitelerin bu endekse dahil edilmediği açıklandı. 6 ay süren çalışmaların ardından oluşturulan listenin ilk iki sırasında -geçen sene olduğu gibi- yine ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi yer aldı.

Listenin 1. sırasında ODTÜ ve 2. sırasında Sabancı Üniversitesi yer alırken; 2013 yılı listesinde 4. sırada olan Boğaziçi Üniversitesi 2014 yılına ait listede 3. sıraya yükseldi.

İşte 2014 yılının en girişimci 50 üniversitesi:

En girişimci üniversiteler 2014
En girişimci üniversiteler 2014

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler