AnasayfaHaberlerNokia'dan Film Yapımcılarına Özel VR Kamera: OZO

Nokia’dan Film Yapımcılarına Özel VR Kamera: OZO

Nokia’nın film yapımcılarına yönelik geliştirdiği OZO isimli yeni VR kamera, sanal gerçeklik videoları çekebiliyor.

Sanal Gerçeklik (VR) dünyasına Nokia da artık girmiş durumda. Film yapımcılarına yönelik geliştirilen OZO isimli yeni VR kamera ile yüksek kalitede sanal gerçeklik videoları çekilebiliyor. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan GoPro veya Samsung gibi benzerlerinin aksine OZO’nun en dikkat çeken tarafı cihazın kendi şekli. Zira OZO küre şeklindeki tasarımıyla diğerlerinden ayrılıyor.

Üzerinde 360 derecelik videolar çekebilmek adına 8 tane shutter sensörü bulunan cihazda, 8 tane de mikrofon yer alıyor. Bu da OZO’yu gerçek görüntüleri yansıtması bakımından oldukça avantajlı hale getiriyor.

Nokia OZO

OZO ayrıca film yapımcılarının görüntüleri VR başlığı üzerinden tekrar tekrar görmeleri ve bu görüntüleri bir başkasına seri şekilde gösterebilmeleri adına dakikalar içinde düşük çözünürlüklü görüntüler üretebiliyor. Video kaydını ise standart kameralarda olduğu gibi gerçekleştiriyor.

Mark Zuckerberg’in Gelecek Vizyonu: Yapay Zeka, Telepati ve Sanal Gerçeklik

Jaunt isimli VR stüdyosu da kendi VR cihazlarına rağmen şimdiden OZO’yu kullanacaklarını ve desteklerini belirtmiş durumda.

Nokia OZO

Nokia OZO‘ya ait teknik özellikler veya fiyatıyla ilgili henüz net bir bilgi vermiş değil. Ancak cihazın 2015’in son çeyreğinden itibaren piyasadaki yerini alması bekleniyor.

OZO için hazırlanan tanıtım videosunu da aşağıdan izleyebilirsiniz.

KAYNAKNOKIA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler