AnasayfaTeknolojiWalmart'ın Yeni Otomasyon Sistemleri 7000 Çalışanı İşinden Edecek

Walmart’ın Yeni Otomasyon Sistemleri 7000 Çalışanı İşinden Edecek

Perakende devi Walmart, yeni otomasyon sistemlerini devreye sokması gerekçesiyle 7000 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Hatırlarsanız Dünya Ekomonik Forumu’nda yer alan araştırmacılar, 2016’nın başlarında hazırladıkları bir raporda; yapay zeka teknolojileri, makine öğrenimi, genetik bilimindeki ilerlemeler, robotlar, nanoteknoloji, 3D yazıcılar ve biyoteknoloji gibi geleceğe yön veren gelişmeler sayesinde Dördüncü Sanayi Devrimi‘nin gerçekleşeceğini; bu bağlamda robotların da 2020 yılına kadar yaklaşık 5 milyon iş gücüne sahip olacağını öngörmüştü.

2016’nın Mayıs ayında ise dünyanın en büyük elektronik üreticilerinden olan Foxconn, bünyesindeki 60,000 fabrika çalışanının işini artık makinelere yaptıracağını duyurmuştu.

Şimdi ise perakende satış yapan mağazalar zinciri Walmart‘tan benzer bir haber geldi.

Dünyanın en büyük perakende mağazalar zinciri olan ABD merkezli Walmart, 2017 yılı ile birlikte şirketin idare departmanlarında toplamda 7000 Walmart çalışanının işini yapacak yeni sistemler kullanmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan  bir Walmart sözcüsü ise, şimdiye kadar 500 farklı bölgede yeni makinelerin testlerini yaptıklarını belirtirken; geçiş sürecini de zamana yayacaklarını ifade ediyor.

Otomasyon sistemleri ile ofis arkası işleri makinelere devredecek olan Walmart, aynı zamanda müşteri ilişkilerini güçlendirmek amacıyla çeşitli yatırımlarına da devam edecek. Makineler yüzünden işinden olan Walmart çalışanları da işten çıkartılmak yerine müşteri ile yüz yüze etkileşime geçebilecekleri diğer işlere yönlendirilecek.

Görüldüğü üzere, bundan kısa bir süre önce raporlarda sadece bir öngörü olarak karşımıza çıkan bu rakamlar, Dördüncü Sanayi Devrimi’nin beklenenden daha hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini bizlere gösteriyor. Ancak bu durumun çalışanlar için çok da iyi bir gelişme olmayacağı gerçeğini de hatırlatmak gerekiyor.

KAYNAKWSJ

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler