AnasayfaBilimProf. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları

Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları

Bilime olan ilgiyi arttırmak, eğitime ve genç nesillere katkı sağlamak amacıyla dünyanın bir çok yerinde fuarlar, yarışmalar, konferanslar ve bunun gibi çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Türkiye’de ise Çekmeköy Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Bilim Olimpiyatları bunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Çekmeköy Belediyesi, Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar adına ülkemizde daha fazla yerde geleneksel hale gelmesini umduğumuz bir uluslararası bilim olimpiyatları düzenliyor. Amaç ise ülkemizdeki bilime olan ilginin ve bilim ile ilgilenen dünya çapındaki insanların ülkemize olan ilgisinin artırılması.

Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları

Projenin ekibinin konuyla ilgili yaptığı açıklama ise şöyle:

“Teknolojinin bireyler arasında hızla yayıldığı, yenilenme ve geliştirme süreçlerinin kısaldığı günümüzde, yenilikçi projelerin üretilmesi, genç neslin bilime olan ilgilerinin arttırılması, teknolojik yükselişin devamlılığı için uluslararası gereklilikler arasında gösterilmektedir. Ülkemizde, aynı gerçekten hareketle gençlerimizin serbest zamanlarının, eğitim, bilim, sanat, kültür faaliyetleri içerisinde bulunmalarının sağlanması ve sosyokültürel gelişimlerinin temini için bilimsel gelişim ve üretim faaliyetlerinin desteklendiği hizmetler yürütülmektedir. Çekmeköy Belediyesi, ülke vizyonuna uygun ve ilçemizin etkinliğinin arttırılması amaçları ile uluslararası lise düzeyi etkileşimin arttırılacağı ve süreklilik halinde yinelenen bir Bilim Olimpiyatı organize etmektedir.”

Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları aynı zamanda bir yarışma niteliğinde olup kazananlara çeşitli ödüller de sunuyor. Toplamda 40,000 TL’lik para ödülünün verileceği yarışmada kazananlar ise aşağıdaki jüri heyeti tarafından belirlenecek:

JÜRİ HEYETİ: Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü Enerji Teknolojisi Anabilim Dalı Olimpiyat Değerlendirme Komitesi Başkanı Doç. Dr. Numan Sabit ÇETİN, Enerji Sistemleri Mühendisliği Olimpiyat Değerlendirme Komitesi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kıvanç BAŞARAN, Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Anabilim Dalı Olimpiyat Değerlendirme Komitesi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Cem EMEKSİZ ve Elektrik Makinaları Anabilim Dalı Olimpiyat Değerlendirme Komitesi Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer DOĞAN.

Lise düzeyindeki gençler için geliştirilen projenin lansmanı 24 Mart 2016 tarihinde Teknopark İstanbul’da yapılacak. 23 Nisan 2016‘ya kadar başvuruların devam edeceği Uluslararası Bilim Olimpiyatları için final sergisi 21 Mayıs 2016 tarihinde; ödül töreni ise 22 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirilecek.

Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için icatmakinesi.com veya scienceatturkey.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Çekmeköy Belediyesi Prof. Dr. Aziz Sancar Uluslararası Bilim Olimpiyatları

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler