AnasayfaBilimOrtaokul Öğrencilerinden Yeni Bir Girişim: "Gören Baston"

Ortaokul Öğrencilerinden Yeni Bir Girişim: “Gören Baston”

TÜBİTAK Bilim Fuarı’na hazırlanan ortaokul öğrencileri, görme engeli olan kişileri istediklere yere götürebilen yeni bir baston geliştirdi: “Gören Baston”.

Çankırı Mehmetçik Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri Berat Karaca, Salih Çimenoğlu ve Ekrem Haktanıyan, TÜBİTAK Bilim Fuarları kapsamında görme engeli olan kişiler için oldukça faydalı bir proje geliştirdi. Gören Baston adını verdikleri projede; sensör, cep telefonu ve bir akü yardımıyla görme engeli olan kişilerin gitmek istedikleri yere kolay bir şekilde ulaşmaları amaçlanıyor.

Projenin arkasında bulunan öğrencilerden olan Berat Karaca, engellilerin engellerini kaldırmak için çalıştıklarını ve bunu da başardıkları için mutlu olduklarını ifade etti. Gören Baston’un çalışma prensibiyle ilgili olarak da şunları aktardı:

[quote_box_center]”Engelli kişi, telefon ve üzerindeki sesli navigasyon sayesinde yerini tespit ediyor. Sensör, engeller konusunda uyarıda bulunuyor. Bastona bağlı cep telefonunda gideceğimiz yeri işaretliyoruz. Telefon hareket ettikçe, navigasyonu kullanarak engelliye kulaklık sayesine sesli olarak yeri bildiriyor. Ayrıca hangi yöne gidileceğini de söylüyor. Bastonumuzun ucuna yerleştirdiğimiz sensör, engeller konusunda uyarı yapıyor. Bir engele yaklaştığımızda ötmeye başlayarak kişiyi uyarıyor.”[/quote_box_center]

Bastonda kullanılan parçaların birçoğunu kendileri tedarik ettikleri için ucuza mal olduğunu belirten Karaca, projenin desteklendiği takdirde daha fazla geliştirilebileceğini de vurguladı.

Gören Baston (AA)
Gören Baston (AA)

Okulun TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı’na katılmasının ardından bu projeye başladıklarını belirten Salih Çimenoğlu ise şunları ifade etti:

[quote_box_center]”Görme engelliler yolda yürürken birçok sorunla karşılaşıyor. Kimi bir arabaya çarpıyor, kimi bir direğe. Yaşanan bu durumlar bizleri çok üzüyor. Bizde buradan yola çıktık. Görme engellilerin gündelik hayatını bu bastonun kolaylaştıracağına inanıyorum.”[/quote_box_center]

Projenin arkasındaki bir diğer isim Ekrem Haktanıyan da Gören Baston projesini 5 günde tamamladıklarını belirtti.

KAYNAKAA

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler