AnasayfaTeknolojiLondra'da Hava Kirliliğini Güvercinler Kontrol Edecek

Londra’da Hava Kirliliğini Güvercinler Kontrol Edecek

Dünyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biri olan Londra, aynı zamanda 8.6 milyon nüfusu ile dünyanın en hızlı büyüyen metropollerinden biri. Dolayısıyla metropollerin yaşadığı ortak sorunlar Londra’yı da fazlasıyla etkiliyor. Bunlardan biri de hava kirliliği olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu duruma ilginç ve yaratıcı bir çözüm bulunmuş durumda.

İngiltere merkezli Plume Labs firması, Pigeon Patrol U.K. adını verdiği yeni proje sayesinde hava kirliliği kontrolünü güvercinlere yaptıracak. Güvercinlere bağlanan hava koşullarına dayanıklı sensörler sayesinde, havadaki Azot Dioksit (NO₂) düzeyleri ölçümlenebilecek. Sonuçlar ise doğrudan Twitter üzerinden (@PigeonAir hesabından) paylaşılacak. Yani bir bakıma “cıvıldamak” anlamına gelen “tweet” kelimesi gerçek anlamını bulmuş olacak.

Projenin ilk çalışmaları da Londra’nın doğu yakasında gerçekleştirilmiş durumda. Güvercine bağlanan sensör de güvercine ekstra bir ağırlık yapmıyor, zira sensörün toplam ağırlığı 25 gram. Bir diğer güvercine ise rotalarını haritalaması için küçük bir GPS izleyici takılıyor.

Pigeons Air Sensor

Proje fikrinin ilk olarak İkinci Dünya Savaşı’nda bilgi iletimi için güvercinlerin kullanılmasıyla ortaya çıktığını söyleyen Plume Labs kurucusu Pierre Duquesnoy, yapılan ilk testlerde önemli faktörler olarak güvercinlerin ortalama uçuş hızı (~36 m/s) ve yüksekliğinin (~30-45 m) de hesaba katıldığını belirtiyor.

“Görünmezi görünür kılıyoruz”

Konuyla ilgili olarak The Guardian‘a konuşan Pierre Duquesnoy, hava kirliliğinin insanlar (ve güvercinler) için bir sağlık ve çevre problemi olduğunu ve bu proje ile görünmez olanı görünür kıldıklarını vurguluyor.

Hava kirliliği ile ilgili aklan ilk gelen şehrin Pekin olduğunu söyleyen Duquesnoy, yılın belli zamanlarında Londra’daki hava kirliliğinin Pekin’dekinden çok daha yüksek sevileyere ulaştığının altını çiziyor.

Robotik Hamam Böcekleri İnsanları Kurtaracak

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler