AnasayfaSosyal MedyaInstagram'ı Hackleyen 10 Yaşındaki Genç, 10,000 Dolar Ödül Aldı

Instagram’ı Hackleyen 10 Yaşındaki Genç, 10,000 Dolar Ödül Aldı

Her ne kadar Facebook, Google gibi teknoloji devleri güvenlik tedbirlerini en üst seviyelerde tutsa da, bugüne kadar birçok kişi bu koruma kalkanlarını delmeyi başardı. Bunun son örneği ise 10 yaşındaki bir genç olarak karşımıza çıkıyor.

Mashable‘ın haberine göre, ismi Jani olan 10 yaşındaki Finlandiyalı bir genç, Instagram’ı hackleyerek Instagram’ın sunucularındaki tüm kullanıcı yorumlarını silmenin bir yolunu bulduğunu açıkladı.

Bir güvenlik açığı bulduğunu söyleyen Jani, bu açık üzerinden Justin Bieber’ın dahi Instagram yorumlarını ve gönderi açıklamalarını silebileceğini belirtti. Konuyla ilgili olarak Instagram ekibiyle görüşen genç, Instagram’da açtığı bir test hesabına ait bir yorumu silerek bu açığı Instagram ekibine ispatladı.

Jani’nin babası ise Finlandiya merkezli haber sitesi Iltalehti‘ye yaptığı açıklamada, Jani ve ikiz kardeşinin bugüne kadar güvenli olan birçok internet sitesini alt ettiğini; ancak Instagram’ın ise bunların arasındaki en büyüğü olduğunu belirtti.

Facebook ise ilk olarak 2011 yılında açtığı Bug Bounty programı kapsamında Instagram’da açık bulan Jani’yi 10,000 dolar para ödülü ödüllendirdi.

Facebook’un 2011-2015 yılları arasında bulunan güvenlik açıkları için Bug Bounty programı kapsamında toplam 210 kişiye 936,000 dolar para ödediğini de belirtmek gerekiyor.

Facebook, daha önce de Facebook’un açığını bulan Brezilyalı mühendise 33,500 dolar para ödülü vermişti.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler