AnasayfaSosyal MedyaInstagram Artık En Etkili Sosyal Pazarlama Platformu

Instagram Artık En Etkili Sosyal Pazarlama Platformu

Yapılan son çalışmalar, en etkili sosyal medya pazarlama platformunun artık Instagram olduğunu gösteriyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte müşterilere yönelik geliştirilen pazarlama stratejileri de bu teknolojiye ayak uydurdu. Haliyle müşterilerin de satın alma alışkanlıkları değişti. Daha önceden radyo, gazete, dergi, televizyon gibi mecralar çok daha ön plandayken, günümüzün popüler mecraları olan sosyal medya platformları bu rolü devraldı. Peki sosyal medya platformları arasında hangileri bu konuda daha etkili?

Markalara Instagram üzerinden çözümler sunan Japonya merkezli Takumi tarafından yapılan son araştırmaya göre, sosyal medya platformları arasında potansiyel müşteriler üzerinde en etkili olan platformun Instagram olduğu ortaya çıktı. Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya devlerini geride bırakan Instagram, artık en etkili sosyal pazarlama platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca bkz: Markalar Instagram’a Neden Önem Vermeli?

Satış ve müşteri etkileşimi konusunda daha fazla ön plana çıkan Instagram, özellikle Y-kuşağı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahip. Öyle ki, 18-24 yaş aralığındaki kişilerin %68’i Instagram üzerinde takip ettiği kişilerin paylaştığı ürünleri satın almaya yatkın olduğunu söylüyor.

Takumi tarafından yapılan araştırmaya göre müşteri davranışını etkileyen unsurlar sırasıyla şöyle:

Müşteri davranışına en fazla yön veren etkenler

 1. Arkadaşlar
 2. Aile
 3. Partnerler
 4. Müşteri incelemeleri
 5. Televizyon
 6. Instagram
 7. Facebook
 8. Reklam
 9. Meslektaşlar
 10. Gazete & Dergi
 11. YouTube
 12. Twitter
 13. Radyo
 14. Ünlüler
 15. Bloglar

En etkili pazarlama platformlari

Görüldüğü gibi sosyal medya platformları arasında en etkili pazarlama mecrası Instagram olarak karşımıza çıkıyor. Facebook ise Instagram’dan sonra yer alıyor. YouTube ve Twitter ise sırasıyla 11. ve 12. sıralarda bulunuyor. Televizyonlar her ne kadar diğer sosyal mecralardan daha etkili görünse de, platformları genel olarak ele aldığımızda sosyal medyanın satın almalarda -özellikle yeni kuşaklar üzerinde- daha etkili olduğunu söylemek mümkün.

En İyi Ücretsiz Instagram Analiz Araçları

KAYNAKWERSM

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler