AnasayfaSosyal MedyaGoogle+ Kapanıyor!

Google+ Kapanıyor!

Google, kullanıcı bilgilerinin açığa çıkması gerekçesiyle Google+’ı kapatacaklarını duyurdu.

Google’ın bir süredir atıl durumda olan Google+ platformu için ne gibi bir yol izleyeceği bir süredir tartışılıyor. Zira yıllar içerisinde sık sık yenilenmiş olsa da, sosyal medya kullanıcıları tarafından Google+’ın çok fazla sevilmediği ve kullanılmadığını rahatlıkla söylemek mümkün. Google’ın başarısız projelerinden biri olarak kabul edilen bu platform için artık son söz söylendi diyebiliriz.

Resmi blogundan açıklama yapan Google, “Project Strobe” adını verdiği yeni güvenlik programı kapsamında bazı önlemler alınacağını duyurdu. Bu önlemlerden en önemlisi ise Google+’ın kapatılması olarak karşımıza çıktı. Ancak bu kararın normal şartlar altında alınmadığını da belirtmek gerekiyor. Öyle ki yapılan açıklamaya göre Google+’ın kapatılma kararının ardında kullanıcı gizliliğinin tehlikede olması yatıyor.

Şirket tarafından yapılan araştırmalar, bazı uygulamaların -herkese açık bir profil olmasa dahi- kullanıcıların kişisel verilerine erişebildiğini gösteriyor. Google bu verilerin herhangi bir kötü amaçla kullanıldığına dair bir kanıt olmadığını, ancak yine de bu güvenlik açığı konusunda çeşitli önlemler almak zorunda kaldıklarını belirtiyor. Açığa çıkan veriler arasında ise isim, e-posta adresi, meslek, cinsiyet ve yaş bilgileri yer alıyor.

Google’a göre ayrıca bu kararın ardında sadece güvenlik açığı da yok. Aynı zamanda Google+’ın düşük kullanım oranının da bu kararı almalarında önemli bir etken olduğu belirtiliyor.

Ağustos 2019’da Kapatılacak

İlk olarak 2011 yılında kullanıma sunulan Google+, arkasında Google gibi bir internet devinin olmasından dolayı uzun süre konuşulmuştu. Google ise kaçırdığı bu sosyal medya trenini hızlıca yakalamak adına Google hesabı olan herkesi aynı zamanda Google+ üyesi olarak göstermişti. Ancak bu da pek yeterli olmadı.

Aradan geçen 7 yıllık süreç içerisinde Google+ ile YouTube yorum entegrasyonu, SEO çalışmalarına olan olumlu katkıları, Google+ profilleri üzerinden çatı oluşturma fikri veya arayüz değişiklikleri gibi birçok yenilik yapılmış olsa da, platform beklenen ilgiyi bir türlü bulamadı. Hatta özellikle son yıllarda Google+’ın ne zaman kapatılacağı merak ediliyordu diyebiliriz. Şimdi ise Ağustos 2019’da, yani açıldıktan stam olarak 8 yıl sonra Google+ kapatılmış olacak. Google’ın bir türlü istediği şekilde domine edemediği sosyal medya sektörü için yeni bir yol haritası belirleyip belirlemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler