AnasayfaİnternetGoogle Earth Timelapse İle Dünyanın 32 Yılda Nasıl Değiştiğini Görün

Google Earth Timelapse İle Dünyanın 32 Yılda Nasıl Değiştiğini Görün

1984'ten 2016'ya...

Google Earth Timelapse ile 1984 yılından 2016’ya kadar olan 32 yıllık süre zarfında yeryüzünde yaşanan değişikliklere göz atın.

Bize en uzak olan yerleri bile yakından incelememizi sağlayan Google Earth, hızlandırılmış (timelapse) özelliği ile dünyanın 1984’ten 2016’ya kadar olan süre zarfında nasıl değiştiğini gösteriyor.

İlk kez 2012 yılında duyurulan Google Earth Engine üzerinden sunulan Timelapse özelliği, yeni uydu görüntüleri ile 2016 yılı için güncellenmiş durumda. Buna göre ilgili sayfa üzerinden herhangi bir konumu belirleyip 1984 yılından 2016 yılına kadar olan 32 yıllık değişimi görebiliyorsunuz.

Landsat ve Sentinel-2A uydularından alınan ve 5 milyon fotoğrafın birleştirilerek oluşturulan görüntülerin, 2012’ye kıyasla çok daha iyi bir çözünürlüğe sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Google Earth Timelapse İstanbul

1984’ten bugüne kadar geçen süre zarfında kimi bölgelerde akarsuların yok olduğu, kimi bölgelerde ise kentleşmeden dolayı yeşil alanların azaldığı net bir şekilde görülüyor.

Dünyaya Farklı Gözle Bakmanızı Sağlayacak 25 Harita

Google Earth Timelapse özelliğini kullanmak için yapmanız gereken ise oldukça basit. İlgili sayfaya gidip arama alanına istediğiniz konumun adını yazmanız yeterli. Geri kalanı otomatik olarak hazırlanıyor. Her bir yıla bir görsel olmak üzere sırasıyla gösterilen 33 görsellik bir görüntü oluşturuluyor. Ayrıca yakınlaşma (zoom), uzaklaşma, haritayı hareket ettirme vs gibi standart Google Earth fonksiyonlarını da kullanabiliyorsunuz.

Website: Google Earth Timelapse

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler