AnasayfaHaberlerGoo.gl Artık Mobil Uygulama İçeriklerinde de Kullanılabilecek

Goo.gl Artık Mobil Uygulama İçeriklerinde de Kullanılabilecek

Google’ın URL kısaltma servisi Goo.gl, web site içeriklerinin yanı sıra artık mobil uygulamarın içerikleri için de kullanılabilecek.

Google’ın popüler URL kısaltma servisi Goo.gl, kullanım alanını genişletiyor. Bundan önce sadece web içerikleri için kullanılabilen servis, bundan böyle mobil uygulama içeriklerini de kapsayacak. Yani kullanıcılar mobil uygulamada spesifik bir içerik için Goo.gl servisi üzerinden bağlantı oluşturabilecek.

Özellikle uygulama geliştiricilerinin oldukça işine yarayacak olan bu yeni özelliği kullanabilmek için gereken tek şart ise ilgili Android veya iOS uygulamasının arama indeksinde (bkz: App Indexing) yer almış olması. Yani eğer uygulamanızın içerikleri Google aramalarında yer alıyorsa, bu içerikler için Goo.gl servisi üzerinden kısa bağlantılar oluşturabiliyorsunuz.

Yeni özellik ayrıca yeni URL’lerde kullanılabildiği gibi geçmişte oluşturulan URL’lerde kullanılabiliyor. Yani içeriğiniz için oluşturduğunuz kısa bağlantılar ile kullanıcıları otomatik olarak ilgili içeriğe yönlendirebiliyorsunuz.

App Deep Linking
App Deep Linking

Buna ek olarak Goo.gl servisini mobil uygulamalarında kapsamlı olarak kullanmak isteyenler için de URL kısaltma API’si kullanıma sunulmuş durumda. Bu bağlamda uygulamaya entegre edilen bu API sayesinde uygulama içeriklerini paylaşma seçenekleri arasına Goo.gl servisi de yer almış olacak.

Örneğin; Maps uygulaması üzerindeki paylaşma seçeneğine tıklandığında, uygulama her platformdan erişilebilecek olan bir kısa bağlantı oluşturuyor. Kullanıcı bu linke tıkladığında, link kullanılan platformu otomatik olarak tespit ediyor. Eğer uygulama cihaza yüklü ise, oluşturulan kısa bağlantı ilgili uygulama içeriğini otomatik olarak uygulama üzerinden açıyor. Eğer uygulama yüklü değilse, o zaman da bu bağlantı ilgili içeriği Maps’in web sitesi üzerinden açıyor.

Ses İle URL Paylaşımı Yapan Chrome Uzantısı: Google Tone

“App deep linking” olarak tabir edilen bu yeni özelliğin kullanıcıları kolayca yönlendirebilmek ve uygulamada kullanıcı deneyimini arttırabilmek konusunda geliştiricilerin oldukça işine yarayacak gibi görünüyor. Ancak daha önce de dediğimiz gibi, bu özelliği kullanabilmek için ilgili uygulama içeriklerinin arama indeksinde yer almış olması gerekiyor. API kullanımı ise zorunlu olmadığı gibi, sadece paylaşım seçenekleri arasında kısa bağlantı seçeneği de sunmak isteyen geliştiriciler için opsiyonel bir tercih olarak sunuluyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler