AnasayfaİnternetBTK'dan Operatörlere "VPN Servislerini Engelleyin" Talimatı

BTK’dan Operatörlere “VPN Servislerini Engelleyin” Talimatı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, operatörlere gönderdiği bir mesaj ile VPN servislerinin engellenmesini istedi.

Dün geceden itibaren HDP’li milletvekillerine yapılan operasyonlar kapsamında güvenlik amaçlı Türkiye’de internet erişimi kısıtlanmış; internet kullanıcıları ise Facebook, Twitter, YouTube, Instagram ve WhatsApp gibi popüler servislere erişim sağlayamamıştı. Hala devam eden erişim kısıtlamalarına karşı kullanıcılar da VPN servisleri veya TOR tarayıcısı gibi alternatifleri kullanarak bu platformlara erişim sağlamıştı. Şimdi ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu servislerin de kullanıma kapatılmasını talep etti.

*VPN: Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ)

T24’ün haberine göre BTK tarafından operatörlere gönderilen mesajda 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1. fıkrasının ç bendi kapsamında VPN servislerinin engellenmesi talep edildi. Kullanıma kapatılması istenen popüler VPN servisleri arasında ise; TOR Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN ve IPVanish VPN olduğu belirtildi.

VPN servislerini kapatmak doğru bir karar mı?

VPN servislerinin sadece bireysel kullanıcılar tarafından internet kısıtlamalarını aşmak için kullanılmadığını da belirtmek gerekiyor. Zira bankalar, noterler veya birçok şirket güvenlik amacıyla VPN servislerini kullanıyor. Dolayısıyla VPN servislerini kapatmanın bu tür kuruluşların ve dolaylı yoldan devletin işleyişini de etkileyebileceği belirtiliyor.

Bir başka açıdan bakacak olursak, popüler VPN servislerini kapatmanın Türkiye’deki internet kullanıcılarını daha güvensiz VPN servislerini kullanmaya teşvik edeceğini de söyleyebiliriz. Bu da güvenli olmayan VPN servisleri aracılığı ile kullanıcıların kişisel verilerinin başkalarının eline geçme ihtimalini arttırdığı anlamına geliyor. Dolayısıyla bu kararı alırken oluşabilecek tehlikeleri de hesaba katmak gerekiyor.

KAYNAKT24

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler