AnasayfaİnternetBlogspot Domainleri HTTPS'ye Geçiyor!

Blogspot Domainleri HTTPS’ye Geçiyor!

Google, blogspot uzantılı tüm blog adreslerinin güvenli internet protokolü olan HTTPS’ye geçiş yapacağını duyurdu.

Güvenli internet protokolü olarak bilinen ve sunucular ile kullanıcılar arasındaki bilgilerin diğer üçüncü kişiler tarafından okunamayacak şekilde şifrelenmesini sağlayan HTTPS protokolü, artık Google’ın popüler blog servisi Blogger’da da uygulanmaya başlıyor.

Google’ın resmi blogu üzerinden yapılan açıklamaya göre, ilk olarak 2015’in Eylül ayında bir seçenek olarak HTTPS’yi kullanıcılara sunmaya başladığını belirten Google, bundan böyle tüm blog servislerinde bu güvenli iletişim protokolünün aktif edileceğini belirtti.

Blogspot HTTPS

Alınan yeni kararla birlikte geçtiğimiz Eylül ayından bu yana Blogger ayarlarında kullanıcıların karşısına çıkan “HTTPS Availability” seçeneği de kaldırılmış olacak. Ancak bunun yerine “HTTPS Redirect”; yani “HTTPS Yönlendirmesi” adıyla yeni bir seçenek gösterilecek.

HTTPS Yönlendirmesi seçeneğini aktif eden kullanıcıların blog adresleri (http şeklinde yazılsa dahi) artık HTTPS adresine yönlendirilecek. HTTPS Yönlendirmesini devre dışı bırakıldığında ise kullanıcılara iki farklı seçenek sunulacak: Birincisi yine önceden olduğu gibi HTTP üzerinden şifrelenmemiş bir bağlantı ile giriş yapmak; ikincisi ise (HTTPS Yönlendirmesi pasif olsa bile) HTTPS ile giriş yapmak.

Google Blogspot HTTPS Yönlendirmesi

HTTPS Yönlendirmesini aktif etmeden önce bazı konulara dikkat etmenizde fayda var. Öyle ki Google’ın da dediği gibi karma içerik yapısıyla bloga dahil edilmiş bazı içerikler güvenli olmayan HTTP üzerinden yüklenirse, karma içerik hatalarıyla karşılaşmanız mümkün. Dolayısıyla böyle bir hatayla karşılaşmamak için blogda bulunan içeriklerin tamamının güvenli bağlantı ile dahil edildiğinden emin olmanız gerekiyor.

Bloglarınızda hali hazırda var olan bağlantılar veya yer imleri ise HTTPS yönlendirmesinden etkilenmeden işleyişini sürdürebilecek.

HTTPS Yönlendirmesi seçeneğini aktif ederek blogunuza güvenli bağlantı üzerinden erişim sağlanmasını istiyorsanız, Blogger ekranı üzerinden blogunuzu seçerek Ayarlar > Temel sayfasında yer alan HTTPS Yönlendirmesi seçeneğini “Evet” olarak güncelleyebilirsiniz.

Sonuç olarak HTTPS protokolünün güvenli internet konusundaki öneminin yanı sıra, Google tarafından da SEO’ya etki edecek bir etken olarak belirlenmesi, bu protokolün önümüzdeki günlerde çok daha yayın olarak kullanılacağını gösteriyor diyebiliriz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler