AnasayfaHaberlerABD'de Sinema Salonlarına Google Glass Yasağı Geldi

ABD’de Sinema Salonlarına Google Glass Yasağı Geldi

Amerika Birleşik Devletleri’nde “giyilebilir kayıt cihazı” olmaları sebebiye Google Glass ve benzeri cihazlar ile artık sinema salonlarına girilemeyecek.

ABD başta olmak üzere giyilebilir teknolojinin yaygın olarak kullanılmaya başlanması, çeşitli kararların alınmasını da beraberinde getirmeye başladı. Özellikle giyilebilir teknolojinin öncüsü olarak görülen Google Glass, sahip olduğu özellikler sebebiyle bazı yasaklara ve cezalara ortam hazırlıyor. Daha önce Kaliforniya’da bir kadının araba kullanırken trafik cezası almasına sebebiyet veren Google Glass, şimdi de ABD’deki sinema salonlarının kurallarını değiştiriyor.

The Motion Picture Association of America (MPAA) ve National Association of Theater Owners (NATO) tarafından alınan bir karar ile artık ABD’deki sinema salonlarına Google Glass ve benzeri cihazlar ile girilemeyecek. Her iki dernek de bu tür cihazları “giyilebilir kayıt cihazı” olarak nitelendiriyor. Dolayısıyla nasıl sinema salonlarına video kamera ile giriş yapıp kayıt yapmak yasak ise, artık Google Glass ve benzeri giyilebilir cihazlarda da aynı kararlar geçerli olacak.

Google Glass
Google Glass

Alınan kararlar, kişilerin giyilebilir cihazlar ile kayıt yaptıklarını farkettikleri anda geçerli olacak. Kişiler sinema girişlerinde bir kontrol mekanizmasına maruz kalmayacak. Yani Google Glass ve benzeri cihazlar ile salona girmek serbest, ancak bu cihazlar ile kayıt yapmak yasak olacak.

Çığ gibi artan giyilebilir teknoloji kullanımı önümüzdeki günlerde daha hangi kuralları değiştirecek, hep birlikte görmüş olacağız.

KAYNAKNATO

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler