AnasayfaBilim2015 Nobel Kimya Ödülü'nü Aziz Sancar Aldı!

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü Aziz Sancar Aldı!

2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan üç kişiden biri DNA onarımı ile ilgili araştırmasıyla öne çıkan Türk asıllı Aziz Sancar oldu.

2015 Nobel Kimya Ödülü sahiplerini buldu. Toplamda üç kişiye verilen ödülü, hasar gören DNA’ların nasıl onarıldığı ve nasıl genetik yapısını koruduğu ile ilgili araştırmaları ile Türk asıllı ve aynı zamanda ABD vatandaşı olan Aziz Sancar, ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Thomas Lindahl kazandı.

Mardin doğumlu olan ve İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olan Prof. Dr. Aziz Sancar, şu anda Kuzey Carolina Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarını sürdürüyor. Kanser tedavisindeki “ritmik saat” buluşu ile dünyaya adını duyuran Sancar, şimdi de Paul Modrich ve Thomas Lindahl ile hücrelerdeki hasar gören DNA’ların onarımı ve genetik yapısını koruması üzerine yaptıkları araştırmalarıyla 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Aziz Sancar

Böylece ilk olarak 2006 yılında Edebiyat dalında Nobel Ödülü kazanan Orhan Pamuk’un ardından, Türklere verilen ikinci Nobel Ödülü de Aziz Sancar’ın olmuş oldu.

Nobel Kimya Ödülü sahipleri ödüllerini Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta alacak. Ödül olarak ayrıca bu kişilere 3 milyon İsveç kronu (yaklaşık 2.8 milyon TL) verilecek.

Kendisini tebrik ediyor ve bu gururu bizlere yaşattığı için teşekkür ediyoruz.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler