AnasayfaİnternetYouTube Reklamları Televizyondan Daha Etkili

YouTube Reklamları Televizyondan Daha Etkili

8 ülkeyi baz alan bir rapor hazırlayan Google, YouTube reklamlarının televizyon reklamlarına göre çok daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Google’ın Avrupa sorumlusu Matt Brittin, Advertising Week Europe konferansında Google’ın 8 ülkede yaptığı ve 56 örnek olay incelemesi içeren raporunu detaylandırdı. Rapora göre YouTube reklamlarının televizyon reklamlarından daha etkili olduğunu vurgulayan Brittin, YouTube’un yatırımın geri dönüşümü (ROI) konusunda televizyonlara göre %80 oranında daha verimli olduğunu belirtti.

Çeşitli firmalar ile işbirliği içinde yapılan araştırmayı baz alan Matt Brittin, reklamverenlerin daha fazla etkili olabilmeleri için, YouTube için ayırdığı reklam bütçelerinin normalden 6 kat daha fazla olması gerektiği önerisinde de bulundu.

Matt Brittin
Matt Brittin

Televizyon sektöründen cevap gecikmedi

Google’ın bu açıklaması haliyle televizyon sektörünü de pek memnun etmedi. Zira Google’ın hazırladığı rapora ve Matt Brittin’in açıklamalarına karşı; Sky, ITV and Channel 4 başta olmak üzere televizyon kanallarına reklamcılık hizmeti veren Thinkbox‘tan cevap geldi. Televizyon reklamlarının gerçek değerinin sadece ROI’den ibaret olmadığını vurgulayan Thinkbox araştırma ve planlama direktörü Matt Hill, televizyon reklamları ile en üst düzey yatırımların elde edildiğini, bu mecranın markalara en fazla faydayı sağlayan etken olduğunu belirtti.

Matt Hill ayrıca markaların YouTube’daki reklam bütçelerini arttırmaları durumunda olumsuz sonuçlarla karşılaşacaklarını da vurguladı.

Her iki argümanı da ele aldığımızda hala etkisini koruyan televizyon reklamları karşısında, YouTube reklamlarının -özellikle genç nesil üzerinde- daha fazla etkili olacağını söylemek mümkün. Zira yapılan araştırmalar [1, 2] online olarak izlenen videoların, standart yayın akışına göre düzenlenen programlardan çok daha fazla tüketildiğini; hatta 18-24 yaş aralığındaki kişilerin artık televizyon izlemediğini gösteriyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler