AnasayfaSosyal MedyaTürk Telekom'dan ırkçılık iddialarına ilişkin açıklama geldi

Türk Telekom’dan ırkçılık iddialarına ilişkin açıklama geldi

Türk Telekom iddia edilen olayın "gerçek dışı" olduğunu belirtti.

Bir Twitter kullanıcısının Türk Telekom’un ırkçılık yaptığına dair iddiaları sosyal medya gündemine oturdu. Türk Telekom ise konuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

“Ömer Başaran” isimli Twitter kullanıcısı, Türk Telekom müşteri hizmetleri ile aralarında gerçekleşen konuşmayı Twitter’da paylaşarak Türk Telekom’un ırkçılık yaptığını ileri sürdü.

İddiaya göre Başaran, Türkçe bilmeyen (sadece Kürtçe konuşabilen) annesinin hattını iptal etmek için Türk Telekom’u aradı, ancak Türk Telekom’un Başaran’ın annesi ile doğrudan görüşme yapmadan hat iptali gerçekleştiremediğini belirtti. Hatta Türk Telekom müşteri hizmetleri çalışanının ülkenin resmî dilinin Türkçe olduğunu ve annesinin Türkçe öğrenmesi gerektiğini söyleyerek yardımcı olmadığını iddia etti.

Başaran’ın bu iddiası üzerine sosyal medyada Türk Telekom’a karşı bir boykot çağrısı yapıldı. Binlerce tweet atıldı ve kısa süre içerisinde Twitter gündeminde #TurkTelekomBoykot etiketi ile ilk sıraya yerleşti.

Türk Telekom’dan açıklama geldi

Türk Telekom ise konuyla ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamasında iddiaların gerçek dışı olduğunu söyleye şirket, olayın nasıl yaşandığını belirtti. Açıklamanın tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Halkımızı ve paydaşlarımızı bilgilendirme sorumluluğumuz çerçevesinde, 22 Ağustos 2020 Cumartesi gecesi sosyal medya platformunda bir kullanıcının şikâyeti üzerine gündeme getirilen iddialara dair açıklama yapma gereği doğmuştur.

 

Söz konusu iddialar bizi derinden üzmüştür. 180 yıldır Türkiye’nin 81 ilinde din, dil, ırk ayrımcılığı yapmadan hizmet veren Türk Telekom, çalışmalarını büyük bir hassasiyetle, herhangi bir ayrımcılığa yer vermeden sektörel yasal düzenlemeler doğrultusunda sürdürmekte kararlıdır.

 

Yaşanan hadisede kullanıcımızın saat 22:11’de sosyal medyada paylaştığı şikâyetine sosyal medya müşteri destek ekiplerimiz 22:52’de yanıt vermiş, kendisinden iletişim bilgilerini istemiş, bilgilerin gece saatlerinde ulaşması nedeniyle, 23 Ağustos Pazar sabahında kendisiyle irtibat kurulmuştur.

 

Bahse konu şikâyetle ilgili ivedilikle yapılan araştırmalarla, gündeme taşınan iddiaların gerçek dışı olduğu ve hiçbir vatandaşımızı rencide edecek bir yaklaşımın yaşanmadığı tespit edilmiştir.

 

Yapılan incelemede, annesi adına işlem yapmak isteyen müşterimize, yasal düzenlemeler nedeniyle hat açma ve kapama işlemlerinin, diğer telekomünikasyon operatörlerinde olduğu gibi, ıslak imza ile bayiden ve hat sahibi tarafından yapılması zorunluluğunun ifade edildiği görülmüştür. Bu yönlendirmenin yapılmasına rağmen müşterimiz sürecin telefonda çözümlenmesini talep etmiştir. Kişisel verilerin güvenliği gereğince, müşterimize, annesine ait hatla ilgili talepte bulunmasının da yine yasal prosedürün dışında olduğu aktarılmış, müşterimizin annesi ile birlikte en yakın bayiye gitmesi konusunda da yardımcı yönlendirme yapılmıştır.

 

Ayrıca ekiplerimiz, esas müşterimiz olan şikâyet sahibinin annesi ile hat kapatma işlemlerini başlatmak üzere temasa geçmişlerdir.

 

34 bin kişilik personeli olan Türk Telekom, müşteri şikâyeti operasyonlarını 10 bine yakın çalışanı ile sürdürmekte, Türkiye’nin 26 ilinde 38 lokasyonda çağrı merkezlerinde her dil, din ve ırktan çok dilli çalışanı ile bu süreçleri hiçbir ayrımcılığa yer vermeden, kanun yapıcıların belirlediği düzenlemeler çerçevesinde yürütmektedir.

 

Türk Telekom ekiplerinin ve halkımızın bu konuda tahrike kapılmamaları ve itidal içinde hareket etmeleri önemle rica olunur.

 

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Türk Telekom’un açıklama yapmasına paralel olarak konuyla ilgili tweetlerin atıldığı Ömer Başaran’ın Twitter hesabı da (@omer_basaran72) an itibariyle kapanmış durumda. Ancak ilgili hesabın Ömer Başaran tarafından kapatılıp kapatılmadığı henüz bilinmiyor.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler