AnasayfaHaberlerTeknoloji Devleri İnternet Fiyatlarını Düşürmek İçin Bir Araya Geldi

Teknoloji Devleri İnternet Fiyatlarını Düşürmek İçin Bir Araya Geldi

Teknoloji ve internet dünyasının devleri, dünya genelinde internet fiyatlarını düşürmek için bir araya gelerek A4AI grubunu kurdular.

Google başta olmak üzere; aralarında Facebook, Microsoft, Yahoo, Intel ve WWW’nin (World Wide Web!in) kurucusu Tim Berners-Lee’nin de bulunduğu teknoloji devleri, dünya üzerinde interneti fiyatı yüksek olan ülkeleri hedef alarak, fiyatlarını aşağı çekebilmek için Alliance for Affordable Internet (A4AI) adında bir çalışma grubu oluşturdu. Google proje için Amerika Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) ve İngiltere Uluslararası Kalkınma Birimi (UKAID) ile işbirliği yaptı.

Destek veren şirketlerin oluşturduğu bu grup, toplamda 30 üyesi ile birlikte A4AI’nin sitesinde yayınlanan yazıda belirtildiği üzere Pazartesi günü resmi olarak kurulmuş oldu.

Alliance for Affordable Internet
Alliance for Affordable Internet

Grubun açıklamasına göre dünya üzerindeki 1.1 milyar ailenin %91‘inin evinde internet bağlantısı yok. Gruba göre bunun sebebi internet fiyatlarının gereğinden yüksek olması. 2012 istatistiklerine göre gelişmiş ülkelerde ortalama bir kişinin aylık gelirinin %1.7‘sine denk gelen internet fiyatları; gelişim aşamasında olan ülkelerde ise yaklaşık olarak %30.1‘lik bir orana denk geliyor. Grup ise bu oranı %5‘in altına düşürmek için çalışacak.

[pull_quote_center]Grubun gerekçesi çok basit. Dünya üzerindeki insanların büyük çoğunluğu, maddi imkanlardan dolayı hala internete bağlanamıyor. İnternet fiyatlarının yüksek olması; sağlık, eğitim ve bilim gibi önemli alanlardaki gelişmelerin de yavaşlamasına sebep olur.
Tim Berners-Lee (WWW’nin kurucusu)[/pull_quote_center]

Gruba dahil olan diğer üyeler ve detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

> Mashable

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler