AnasayfaHaberlerSedat Kapanoğlu Ekşi Sözlük'ten Ayrıldı

Sedat Kapanoğlu Ekşi Sözlük’ten Ayrıldı

Sedat Kapanoğlu, kurucusu ve yöneticisi olduğu Ekşi Sözlük’ten ayrıldığını ve yönetimi Başak Purut’a devrettiğini duyurdu.

Ekşi Sözlük’ün kurucusu ve yöneticisi olan Sedat Kapanoğlu (ssg), yine Ekşi Sözlük üzerinde yaptığı bir açıklama ile görevinden ayrıldığını duyurdu. Yeni yönetimin başında ise Başak Purut’un (kanzuk) olacağını açıkladı.

Ekşi Sözlük’teki mesajında; Ekşi Sözlük’ün kendisi olmadan da devam edebilmesinin en büyük hayallerinden biri olduğunu vurgulayan Sedat Kapanoğlu, Ekşi Sözlük’ün arkasındaki Ekşi Teknoloji ve Bilişim A.Ş’deki yönetim kurulu üyeliği de dahil olmak üzere tüm yöneticilik görevlerinden ayrıldığını duyurdu.

Ekşi Sözlük’ün boşalan yönetim koltuğunu ise Ekşi Sözlük ortaklarından olan Av. Başak Purut dolduracak. Başak Purut’un Ekşi Sözlük’ün dinamiklerini iyi bildiğini ve platformdaki eksiklikleri tamamlama konusundaki kararlılığını vurgulayan Kapanoğlu, bu nedenle yönetimi Başak Purut’a devrettiğini açıkladı.

Başak Purut / Görsel: basakpurut.tumblr.com
Başak Purut / Görsel: basakpurut.tumblr.com

Yeni yönetim ile birlikte Ekşi Sözlük’ün en önemli iki sorununa odaklanılacağı da verilen bilgiler arasında. Buna göre nitelikli içeriğe erişimin kolaylaştırılması ve yazar onayı için yıllarca sırada beklemesi konularında bir değişim söz konusu olacak gibi görünüyor.

Popüler Web Siteleri İçin Yazılan İlk Ekşi Sözlük Entry’leri

Yapılan açıklamanın tam metnine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

[quote_box_center]ekşi sözlük’ü ilk gün kodlayan adam olmak dışında 16 yılı aşkındır ekşi sözlük’ün yöneticisiyim. yönetici derken her anlamda: sitede admin, yazılım ekibinde yönetici, yönetim kurulunda başkan, sokakta beyefendi, mutfakta aşçı vesaire. 16 yılda ekşi sözlük türkiye’de en çok ziyaret edilen üçüncü yerel web sitesi olmaya kadar yükseldi. her ay 21 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. üstelik yabancı sosyal mecraların yükselişinden de etkilenmedi. tam tersine onları kapsamadığı bir alanda bambaşka bir form ve dinamikle devam ediyor.

2004’te abd’ye microsoft’ta çalışmaya gittikten kısa bir süre sonra firmanın tüm idaresi benim yokluğumda ortağım başak purut’un üstüne kaldı. 2009’da geri dönene kadar o atıl haliyle ayakta tuttu. 2010’da sözlüğü yenilemeye giriştiğimizde ise ben hem daha çok keyif aldığım hem daha tecrübeli olduğum teknik konulara eğildim. milyonlarca insanın istifade ettiği 11 yıllık bir mirası dönemin ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırma yükünü sırtlandım. bu konuda iyi çıkardığımız işler olduğu gibi sonuçtan sizin gibi bizim de memnun olmadığımız kısımlar oldu. ama sonuçta ekşi sözlük 2015 itibariyle gelişimini ve popülaritesini yitirmeden büyümeye devam ediyor.

bu dönemde, yani son 6 yıldır, ekşi sözlük’ün iş strateji ve modellerini pratik olarak başak üstlenmiş durumda. yapısal yeniliklerin kayda değer kısmı da kendisinin projeleridir. siyasi liderlerin reddit tarzı ama oturumları bunun en son örneği.

yillardır konuşmalarımda ve röportajlarımda ekşi sözlük’ün ben olmadan devam edebilmesinin en büyük hayallerimden olduğundan bahsettim. bunun bir noktasında manzarayı bensiz hale getirmek elzemdi. hem bu hem de bazı yeni projelere odaklanma sebebiyle ekşi sözlük’ün sahibi ekşi teknoloji ve bilişim a.ş.’deki yönetim kurulu üyeliği dahil olmak üzere tüm yöneticilik görevlerimden ayrılmış bulunuyorum. sadece çok uzun zamandır yazarlara borçlu hissettiğim ve tasarımını tamamladığım bir api meselesi var. onunla ilgileneceğim.

yönetimi başak purut’a devrediyorum. başak ekşi sözlük’ü yakından tanıyor, dinamiklerini biliyor. “adam yiyor ama çalışıyor”. başak’la ekşi’nin yüzleşmesi gereken en önemli iki değişimin nitelikli içeriğe erişimin kolaylaştırılması ve yazar onayı için yıllarca sırada beklemenin düzeltilmesi olduğunda mutabıkız. onun da bu iki problemi çözme konusundaki kararlılığını biliyorum.

takip edenlerin bildiği üzere ekşi sözlük benim için hala bireysel içerik paylaşımlarım için en favori ortamım. 50 bin entry sonra kullanıcısı olmaktan hala çok memnunum. sadece bir paylaşım platformu değil, şahsi hafıza olarak da çok istifade ediyorum. kullanıcısı olarak bir yere gitmiyorum. buradayım.

tldrkelam: bir sedet yönetiminin sonuna, yeni bir dönemin de başına gelmiş bulunuyoruz.

not: bu entry’yi uçaktan yolluyorum. uçaktan entry girmek ilk kez yaptığım bir şey değil (bkz: #9353774) ama hala bilimkurgu gibi.[/quote_box_center]

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler