AnasayfaTeknolojiMozVR İle Sanal Gerçeklik Deneyimi Webe Taşınıyor

MozVR İle Sanal Gerçeklik Deneyimi Webe Taşınıyor

Mozilla, Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) deneyimini web üzerine taşıyan yeni projesini hayata geçirdi: MozVR

Son dönemlerde oldukça popüler hale gelen Sanal Gerçeklik (Virtual Reality, VR) teknolojisi, önümüzdeki günlerde de adından sıkça söz ettirecek gibi görünüyor. Facebook’un satın aldığı Oculust Rift ve Google Cardboard Sanal Gerçeklik teknolojisinin en bilinen örnekleri olarak karşımıza çıksa da; bu teknolojiyi web üzerinden deneyimlemek mümkün değildi. Ancak Mozilla’nın duyurduğu MozVR projesi ile artık bu da mümkün hale geliyor.

[vc_button title=”Android Telefonunuzun Performansını Arttıracak 5 Uygulama” target=”_blank” color=”default” size=”size_large2″ href=”https://www.webmasto.com/android-telefonunuzun-performansini-arttiracak-5-uygulama”]

Mozilla, Sanal Gerçeklik deneyimini web ortamına taşıyabilmek için 2014’ün başlarında yeni bir proje başlatmıştı. Daha sonra Temmuz ayında Oculust Rift desteği olan deneysel Firefox sürümünü yayınlamıştı. Bugün ise Firefox’un 10. yıldönümüne ithafen MozVR.com projesini hayata geçirerek Sanal Gerçeklik teknolojisini bir adım daha öteye götürmüş oldu.

MozVR
MozVR

Mozilla, MozVR.com üzerinden deneysel Sanal Gerçeklik çalışmalarını paylaşacak. Ayrıca hem geliştiriciler hem de diğer profesyonellerden gelen çalışmaları ve kaynakları da MozVR.com üzerinden kullanıcılarla buluşturacak. Oculusft Rift sahiplerinin çeşitli demoları görebileceği MozVR.com, kullanıcılara VR teknolojisinin web üzerinde nasıl deneyimlenebildiğini gösterecek.

Mozilla kendi VR tabanlı web sitelerini oluşturmak isteyen geliştiriciler için de GitHub üzerinde çeşitli kaynak kodları, araçlar ve ipuçlarını paylaşmayı da ihmal etmedi.

MozVR
MozVR

VR teknolojisini web üzerinde deneyimlemek için yapılan bu çalışmalar henüz emekleme döneminde olsa da, Mozilla’nın başlattığı bu proje ilgili çalışmaları oldukça hızlandıracak ve geliştiricilere yeni bir alan açmış olacaktır.

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler