AnasayfaTeknolojiAndroid Telefonunuzun Performansını Arttıracak 5 Uygulama

Android Telefonunuzun Performansını Arttıracak 5 Uygulama

Hızlı batarya tüketimi, önbellek sorunları, yavaşlık veya buna benzer sorunlarınız için işinize yarayacak bu 5 Android uygulamasına bir göz atın.

Cihazın modeline göre değişiklik gösterse de, Android telefon sahiplerinin genellikle en çok şikayet ettiği konulardan biri cihaz performansının zaman içerisinde düşmesidir. Bu duruma cihazdaki uygulamalar, biriken dosyalar, zararlı yazılımlar ve daha birçok etken sebep olabilir. Peki zamanla düşen Android performansını arttırmak için neler yapmak gerekir?

Android performansını arttırmak için manuel olarak bazı işlemler yapılabilse de, teknik bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından bu durum oldukça zor bir hal alabilir. Ancak sadece bunun için geliştirilmiş uygulamalar, Android performansını arttırma konusunda oldukça kolaylık sağlayabilmektedir. İşte bu uygulamalardan bazıları…

1. Greenify

Greenify
Greenify

Listemizin ilk başında yer alan Greenify uygulaması, cihazınızın bataryasını optimize ederek performansı arttırmanızı sağlar. Kullanmadığınız uygulamaların arka planda çalışmasını engeller. Cihazınızın açılışıyla birlikte otomatik olarak çalıştırılan uygulamaları da yönetmenizi sağlar. Eğer cihazınız rootlu ise Greenify bu işlemleri otomatik olarak yapar. Rootlu olmayan cihazlarda ise bazı kısıtlamalar bulunmaktadır.

Greenify / Google Play

2. Nova Launcher

Nova Launcher
Nova Launcher

Android cihazların yavaşlamasına en çok sebep olan etkenlerden biri Launcher’lardır. Her cihazda farklı arayüze sahip launcher’lar olsa da optimize edilmediği sürece bunlar cihazın yavaşlamasına sebep olabilir. Nova Launcher da işte tam bu konuda kullanıcıya fayda sağlıyor. Oldukça hafif ve hızlı bir arayüz sunan uygulama ayrıca Android’i ayrıntılı olarak kişiselleştirme imkanı veriyor. Nova Launcher ayrıca animasyonları ve efektli geçişleri kapatarak Android’inizin hızlanmasını sağlıyor.

Nova Launcher ücretsiz olarak kullanılabiliyor olsa da; özelliklerinin tamamını kullanabilmek için prime versiyonunu satın almak gerekiyor. Prime versiyonunda ek olarak gesture, uygulama gizleme, drawer grupları gibi özellikler bulunuyor.

Nova Launcher / Google Play

3. Clean Master

Clean Master
Clean Master

Android cihazınızın performansını arttırmak için hemen hemen gerekli olan tüm işlemleri tek başına yapabilen Clean Master, ayrıca zararlı yazılımlara karşı koruma görevini de üstleniyor. Android’inizdeki cache, boş klasörler, uzun süredir kullanmadığınız dosyalar vs gibi gereksiz olan tüm dosyaları temizlemenizi sağlıyor.

Phone Boost özelliği ile arkaplanda çalışan uygulamalarınızı kapatabilir; Antivirus özelliği ile zararlı yazılımlara karşı Android’inizi koruyabilir; ve son olarak App Manager özelliği ile tüm uygulamalarınızı yönetebilirsiniz.

Clean Master / Google Play

4. Du Speed Booster

Du Speed Booster
Du Speed Booster

Clean Master’ın yapabildikleri size yetersiz geldiyse bir de Du Speed Booster uygulamasını deneyebilirsiniz. Clean Master’ın sahip olduğu özelliklerin yanı sıra, Du Speed Booster özellikle oyun performansınızı arttırmanızı sağlıyor. Hatta yapılan açıklamaya göre performansın %60’a kadar çıkartılabildiği belirtiliyor. Sistem performansına ek olarak oyun performansında da sıkıntı yaşıyorsanız Du Speed Booster’a bir göz atabilirsiniz.

Du Speed Booster / Google Play

5. SetCPU

SetCPU
SetCPU

Sadece rootlu cihazlarda çalışan SetCPU uygulaması, adından da anlaşıldığı üzere işlemcinin performansını ayarlayabilmek için geliştirilmiş bir uygulama. Bu uygulama ile batarya süresini maksimize edebildiğiniz gibi Android cihazınızın tam performans çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Cihazı rootlu olan ancak manuel olarak işlemci frekansını ayarlama konusunda herhangi bir bilgiye sahibi olmayan kişiler için SetCPU oldukça kullanışlı bir uygulama diyebiliriz. Uygulamanın ücretli olduğunu da belirtelim.

SetCPU / Google Play

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler