AnasayfaHaberlerHaksız Rekabet Gerekçesiyle Google'a 1.4 Milyar Dolar Ceza Gelebilir

Haksız Rekabet Gerekçesiyle Google’a 1.4 Milyar Dolar Ceza Gelebilir

Arama sonuçlarında kendi servislerini ön plana çıkarttığı gerekçesiyle Google, yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir ceza ödeyebilir.

Haksız rekabet gerekçesiyle birçok kurum ve kuruluş tarafından hakkında soruşturma başlatılan Google, bu sefer de (yine) Hindistan Rekabet Kurumu (CCI) tarafından detaylı bir şekilde markaja alındı.

Adaletsiz bir şekilde arama sonuçlarında kendi servislerini ön plana çıkarmasıyla suçlanan Google, suçlu bulunduğu takdirde, yıllık gelirinin %10’unu ceza olarak ödemek zorunda kalacak. 2014 yılındaki yıllık geliri 14 milyar dolar olan Google’ın yaklaşık olarak 1.4 milyar dolar gibi bir ceza ile karşı karşıya olduğunu söylemek mümkün.

CCI tarafından hazırlanan dosyada bu sefer Google’ı suçlayan ve ciddi bir oranda ceza alabilmesi için şikayette bulunan tarafın, kar amacı gütmeyen evlilik servisi Bharat Matrimony olduğu belirtiliyor. Ancak bu konudan şikayetçi olan tek taraf Bharat Matrimony değil. Zira Google’ın bu davranışını adaletsiz bularak CCI’ya başvuran ve aralarında Flipkart, Facebook, Nokia Harita birimi, MakeMyTrip ve Hungama Digital‘in yer aldığı toplam 30 internet şirketi bulunuyor.

CCI raporunda en fazla öne çıkan şikayetin, Google’ın kendi servislerini arama sonuçlarında daha baskın bir şekilde yer vermesi olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra arama sonuçlarında yer alan sponsorlu bağlantıların, reklamverenlerin Google’a ödedikleri ücretin miktarına göre gösterilmesi de raporda değinilen bir diğer nokta olarak ön plana çıkıyor.

Google bu suçlamalara karşı 10 Eylül 2015 tarihine kadar CCI’ya cevap vermek ve kendisini savunmak zorunda. Aksi halde ciddi bir ceza ile karşılaşabilecek.

Bir Google sözcüsüne göre ise endişe duyulması gereken bir durum söz konusu değil:

CCI’nin devam eden soruşturmasındaki raporu inceliyoruz. CCI ile yakın temas halindeyiz ve Hindistan’ın rekabet yasalarına tamamen uyduğumuz konusunda kendimizden eminiz.

ABD, Almanya, Tayvan, Mısır ve Brezilya başta olmak üzere dünyanın birçok yerindeki mahkemeler tarafından bu dosyalar incelendi ve CCI raporunda bahsedilen birçok suçlamanın herhangi bir sorun teşkil etmediğine kanaat getirdi.

Google’ın defteri kabarıyor

Geçtiğimiz Mart ayında Google’ın, tekelcilik suçlamaları ile CCI tarafından 166 bin dolarlık bir cezaya çarptırıldığını da belirtmekte fayda var. Belki Google için bu miktarın oldukça önemsiz olduğunu düşünebiliriz, ancak bu sefer bahsi geçen cezanın miktarı Google’ın yıllık gelirinin %10’u, ki bu da 2014 yılını baz aldığımızda yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir cezaya tekabul ediyor.

Bu yılın sonunda karara bağlanacak olan bir başka soruşturma da (yine tekelcilik üzerine) Avrupa Birliği tarafından başlatılmış durumda. Hatta Google’ın bu soruşturmada daha büyük ceza ile karşılaşması mümkün. Google bu suçlamaları reddetmiş olsa da, suçlu bulunduğu takdirde ya 6.7 milyar dolar, ya da  yıllık gelirinin %10’unu vermek zorunda kalacak.

Bunlara da göz atın:

Webmasto'ya abone olun!

Webmasto'ya abone olun; haftalık içerik özetleri, özel dosyalar, raporlar, faydalı ipuçları ve daha fazlasını e-posta yoluyla size gönderelim.

Takip Edin

İlgili İçerikler